Zamach na Reinharda Heydricha

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Pomnik upamiętniający dokonanie zamachu

Zamach na Reinharda Heydricha - zabójstwo protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha dokonane 27 maja 1942 przez komandosów czeskiego rządu emigracyjnego (zmarł 4 czerwca).

 • Najbardziej interesujące było to, że w ostatniej rozmowie ze mną Heydrich, chociaż nadal przekonany o swojej potędze, ujawnił, że się czegoś obawia. Nie miałem wątpliwości, że wypełniały go złe przeczucia, a pragnienie umieszczenia mnie w otoczeniu Hitlera z tego właśnie przekonania wypływało. Zamach na życie Heydricha wywarł wielki wpływ na działalność centralnego biura RSHA w Berlinie. Zamiast zwykłej intensywnej aktywności panowała tam przytłumiona atmosfera niedowierzania graniczącego z lękiem. Jak coś takiego mogło się w ogóle wydarzyć?
 • Niemieckie służby ostrzegały Heydricha, że wydano na niego wyrok. W 1941 roku na dworcu w Warszawie Niemcy zatrzymali podejrzanego człowieka z dużym futerałem. Powiedział, że jest muzykiem i wybiera się na występy do Pragi. W futerale znajdował się jednak karabin snajperski. Człowiek ten, przyciśnięty przez Gestapo, przyznał się, że zamierzał zastrzelić Heydricha. Latem 1942 roku Niemcy dowiedzieli się zaś o tym, że do Czech przerzucono brytyjskich spadochroniarzy z zadaniem zgładzenia Heydricha. Protektor te ostrzeżenia zignorował.
  • Autor: Robert Gerwarth
  • Źródło: Piotr Zychowicz, Głowa w akwarium, czyli upadek Heydricha (rozmowa z Robertem Gerwarthem), "Historia Do Rzeczy", kwiecień 2017
 • To był wielki paradoks. Zamach na Heydricha, który miał porwać Czechów do oporu, spowodował całkowite jego zaniechanie. W ten sposób zrealizowany został cel, jaki postawił sobie protektor, gdy objął urząd jesienią 1941 roku. Czesi zostali całkowicie sterroryzowani.
  • Autor: Robert Gerwarth
  • Źródło: Piotr Zychowicz, Głowa w akwarium, czyli upadek Heydricha (rozmowa z Robertem Gerwarthem), "Historia Do Rzeczy", kwiecień 2017