Przejdź do zawartości

Wojciech Suchorzewski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wojciech Suchorzewski, 2019

Wojciech Suchorzewski (1933–2022) – polski inżynier komunikacji, urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej.

  • Poszerzanie wlotów nic nie daje, bo nie da się zapewnić odpowiedniej pojemności parkingowej. Jest to zresztą potwierdzone mądrością użytkowników – jak na zatłoczonej ulicy do dwóch pasów ruchu dodamy trzeci, to liczba samochodów wzrośnie o 50%. Odwrotny jest efekt przeznaczenia jednego z pasów ruchu dla autobusów. Po kilku dniach liczba samochodów na pozostałych pasach spadnie. Przykład, który często podajemy – Trasa Łazienkowska. Bo to żeśmy badali bardzo dokładnie. Pierwsze dni po wprowadzeniu buspasów – korek totalny. Po dwóch tygodniach prędkość w szczycie wróciła do poprzedniej, bo ⅓ kierowców samochodów się wycofała. Przesiedli się do transportu zbiorowego lub wybrali inną trasę.
  • W PRL-u, muszę powiedzieć, nie było z tym kłopotu. Decyzje polityczne na ogół brały pod uwagę opinię ekspertów. Nie przypominam sobie większych problemów z przekonywaniem do poszczególnych rozwiązań. I wiele szybciej niż obecnie realizowano plany i projekty.
  • Zasada zrównoważonego rozwoju systemu transportowego miast jest od kilku dekad uznana przez krajowe i zagraniczne środowiska naukowe i zawodowe za optymalny sposób efektywnego rozwiązania problemów spowodowanych przez intensywny wzrost poziomu motoryzacji, mierzonej liczbą samochodów osobowych oraz transportu ładunków transportem drogowym.
  • Żeby się opłaciło zbudowanie parkingu podziemnego, bo ma być zbudowany w systemie ppp [partnerstwa prywatno-publicznego – przyp.], musi to być samofinansujący się projekt. Wiecie, jaka musi być oplata, żeby się opłacało zbudowanie parkingu przy założeniu obłożenia 80–90% miejsc? Mniej więcej 12–15 zł/h.