Wilhelm z Conches

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wilhelm z Conches (u dołu z prawej) w rozmowie z Godfrydem V Plantagenetem na ilustracji z własnego rękopisu Dragmaticon

Wilhelm z Conches (fr. Guillaume de Conches, ok. 1090–1154) – francuski średniowieczny filozof, nauczyciel szkoły w Chartres.

  • Piękno świata dostrzegamy w pojedynczych elementach, na przykład w gwiazdach na niebie, ptakach w powietrzu, rybach w wodzie i ludziach na ziemi.
    • Źródło: De philosophia mundi; cyt. za: Umberto Eco, Historia piękna, przeł. Agnieszka Kuciak
    • Zobacz też: piękno
  • Sami nie znają sił natury, a ponieważ pragną, by wszyscy byli towarzyszami ich ignorancji, nie chcą, aby ktokolwiek siły te badał i poszukiwał przyczyn rzeczy. Chcą byśmy wierzyli niczym prostacy, aby wypełniło się proroctwo: „I był kapłan niczym lud”. My jednakże twierdzimy, że dla wszystkich rzeczy należy poszukiwać racji. (…)
    Wolą nie wiedzieć niż kogoś pytać; a gdy dowiadują się, że ktoś inny poszukuje (racji), to obwołują go heretykiem, zadufani bardziej w swój mnisi kaptur niż ufni swej mądrości.
  • W tym jednak, co dotyczy filozofii, jeśli ci autorzy błądzą, dozwolone jest twierdzić coś innego. Święci autorzy, jakkolwiek więksi od nas, byli jednak ludźmi.