Przejdź do zawartości

Wiktor Korcznoj

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wiktor Korcznoj, Drezno 2008

Wiktor Korcznoj (1931–2016) – szwajcarski szachista pochodzenia rosyjskiego, dwukrotny wicemistrz świata w szachach.

  • Pesymistycznie patrzę na przyszłość szachów. Komputery je zniszczą. Zgadzam się z Markiem Tajmanowem, że było tylko 13 prawdziwych mistrzów świata, czyli do Kasparowa włącznie. Później tytuły można było zdobyć grając nawet blitze.
    • Źródło: „Magazyn Szachista” nr 5/2011, s. 2
  • Wszystkim podoba się określenie, że szachy są sztuką. Ale ja bym powiedział, że ta cecha zanika, a zostaje pamięć, zostaje nauka. Słowo walka odnosi się do sportu. Jaki może być sport w grze przeciwko komputerowi? Znaczy to, że w szachach mamy coraz bardziej do czynienia z nauką.
  • Z pewnością pierwszego meczu, na Filipinach, nie przegrałem umyślnie. Tal potem powiedział, że jeśli wygrałbym go, to długo bym nie pożył. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że nie zostałem mistrzem świata, gdyż Breżniew nie pozwolił. Ale w rzeczy samej Breżniew nie chciał też i Kasparowa, ale Kasparow wytrzymał i koniec końców pokonał Karpowa. W moim charakterze były niedostatki, których nigdy nie mogłem przezwyciężyć, poprawić. I właśnie te niedostatki przeszkodziły mi zostać mistrzem, gdyż zbyt późno posiadłem najważniejsze tajniki kunsztu szachowego, gdy oddałem już zbyt dużo energii.