Przejdź do zawartości

Wiesław Komasa

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wiesław Komasa (2006)

Wiesław Komasa (ur. 1949) – polski aktor, reżyser i pedagog, prof. nauk o sztukach pięknych. Ojciec Jana.

  • Mam wrażenie, że obecne czasy nie sprzyjają intymności, tak potrzebnej w monodramie. Dziś media wszystko podają „wprost”. My sami zaś żyjemy w pośpiechu i chaosie. Trudno w takich okolicznościach o intymne spotkanie, a takie proponuje monodram, o wzajemną otwartość. Przecież żyjemy tak, jakbyśmy uciekali sami od siebie.
  • Miałem w życiu wielkie szczęście, że zacząłem bywać późno w teatrze, właściwie dopiero będąc studentem szkoły teatralnej w Krakowie. Ale chodziłem od razu na przedstawienia najwybitniejsze, które realizowali wtedy Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda.
  • Nawet największy pedagog nie nauczy rzemiosła w ciągu czterech lat, bo to niemożliwe. Dlatego otwórzcie mnie na siebie, żeby nasze zajęcia były radością jak najszybszego przeskakiwania własnych kompleksów i ograniczeń.
  • To jest jednak pewnego rodzaju konstrukcja, którą się dostaje, dostaje od natury. A może to jest łaska. Bo nie masz innej możliwości na samego siebie jak potrzeba kreacji, grania, przeskakiwania siebie. To z czegoś wynika.

Zobacz też: