Przejdź do zawartości

Wielki głód na Ukrainie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie 1932. Alexander Wienerberger

Hołodomor (ukr. Голодомор) – klęska głodu w latach 1932–1933 na terytorium Ukraińskiej SRR, będąca częścią klęski głodu w południowej części ZSRR świadomie wywołanej przez władze państwowe Związku Radzieckiego, w której zginęło co najmniej 3 miliony ludzi.

  • Jeżeli mówimy o ludobójstwie – na każdego Polaka, który został zabity podczas czystek na Wołyniu, 60 [Ukraińców] zagłodzono na śmierć dziesięć lat wcześniej. To jest zupełnie inna skala. 3 mln ludzi, w większości Ukraińców, zostało zabitych świadomą polityką głodu. Czy to jest ludobójstwo? To pytanie, które na Ukrainie jest znacznie ważniejsze niż wołyńskie. Więc jeżeli jesteśmy Polakami, zapytajmy, co się stało z polską polityką zagraniczną podczas głodu ukraińskiego. To był moment ocieplenia stosunków polsko-sowieckich, więc choć polskie służby specjalne wiedziały wszystko o głodzie i opisały głód świetnie w długich raportach, to kalkulacja była taka, że lepiej nie ryzykować stosunków polsko-sowieckich i nie pisać o tym w prasie. I nie pisano.
    • Autor: Timothy Snyder
    • Źródło: Snyder, Sienkiewicz, Sierakowski: Nie poganiajmy Ukraińców do rozliczenia, „Gazeta Wyborcza”, 20–21 lipca 2013.
    • Zobacz też: Rzeź wołyńska, Polska

Zobacz też: