Wasyl Slipak

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wasyl Slipak

Wasyl Slipak (1974–2016) – ukraiński śpiewak operowy, solista Opery Narodowej Paryskiej, wolontariusz, uczestnik wojny na wschodzie Ukrainy w składzie batalionu ochotników ukraińskiego korpusu. Poległ pod Debalcewem.

  • Pojechać tam to nie bohaterstwo. Wszyscy się boją. Kieruję swoje słowa do wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat, którzy są w dobrej fizycznej formie – tam naprawdę nie ma nic strasznego. Nie musicie strzelać, możecie pomagać. Radzę wszystkim mężczyznom: pojedźcie tam, a zrozumiecie, że ta wojna szybko się zakończy dzięki doświadczeniu każdego Ukraińca, który uważa się chociaż trochę za patriotę.

O Wasylu Slipaku[edytuj]

  • Chciałem go ochronić. Ale on nic nie robił połowicznie. Chciał być potrzebny, uważał, że same słowa nic dziś nie zmienią.
  • Międzynarodowe jury Festiwalu i Konkursu Operowego w Szeged w składzie: Raymond DUFFAUT – przewodniczący jury, Andrea Rost, Esther Lehoczky, Henry Little, Luca Targetti, Walter Kobéra uznało spektakl „Cesarz Atlantydy” Viktora Ullmanna w reżyserii Beaty Redo-Dobber, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, za najlepszą spośród pięciu inscenizacji zaprezentowanych w dniach 6–14 października w Szeged. Zgodnie z werdyktem jury laureatem konkursu na najlepszego solistę został Wassyl Slipak odtwarzający w „Cesarzu Atlantydy” rolę Śmierci (Der Tod). Ogłoszenie wyników nastąpiło 15 października podczas uroczystej gali w Teatrze w Szeged.
  • Pochylmy głowy, obywatele. Wielki Ukrainiec zginął dziś w obronie Ojczyzny i każdego z nas... Wasyl Slipak, śpiewak operowy światowej sławy, jeden z najlepszych barytonów świata, przez 19 lat mieszkał i pracował we Francji, był solistą Opery Paryskiej, ale wraz z początkiem rosyjskiej agresji porzucił europejską karierę i wrócił, by bronić Ukrainy. Zginął na froncie na Donbasie w szeregach „Prawego Sektora”. Żołnierz na ochotnika Wasyl Slipak stał się wzorem obywatela i patrioty. Wybrał sobie pseudonim „Mif” – to skrót od Mefistofelesa, bohatera opery „Faust”. Nie był zawodowym żołnierzem, był śpiewakiem. Wasyl Slipak, wielki artysta i wielki piosenkarz, zginął jako żołnierz. Jako wielki obrońca swego narodu. To ogromna strata dla każdego Ukraińca i przyjaciela Ukrainy. Będą o nim pisać książki, nazywać ulice, organizować koncerty oraz opowiadać w szkołach i akademiach muzycznych... Wieczna pamięć, przyjacielu „Mif”, oddałeś życie za każdego z nas, nie zapomnimy o twojej ofierze dla Ukrainy. Nie pozostaniemy obojętni...
  • Ukraiński śpiewak operowy Wasyl Slipak zginął na froncie w Zagłębiu Donieckim. Walczył jako ochotnik. Został zastrzelony w środę nad ranem przez snajpera. Artysta obsługiwał karabin maszynowy w pobliżu Ługańska. Separatyści atakowali za pomocą artylerii, czołgów i piechoty. Śpiewak, który od lat 90. występował w Paryżu, przyjechał na front półtora tygodnia temu. Walczył jednak już wcześniej, w czerwcu zeszłego roku. Gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w 2014 roku, przez pewien czas pomagał żołnierzom jako wolontariusz.
  • Wasyl Slipak, wybitny artysta i śpiewak, zginął jak żołnierz. Jak wielki obrońca swojego narodu.
  • Wasyl Slipak – ukraiński śpiewak operowy występujący we Francji – zginął na froncie w Zagłębiu Donieckim. Walczył jako ochotnik. Mężczyzna został zastrzelony nad ranem przez snajpera. Wasyl Slipak obsługiwał karabin maszynowy. Separatyści atakowali za pomocą artylerii, czołgów i piechoty. Śpiewak przyjechał na front półtora tygodnia temu. Walczył jednak już wcześniej, w czerwcu zeszłego roku. Gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w 2014 roku, przez pewien czas pomagał żołnierzom jako wolontariusz. Jednocześnie śpiewał jako solista baryton we francuskich operach, między innymi w Paryżu. Zdobywał nagrody na międzynarodowych festiwalach. Część zarobionych pieniędzy przekazywał na ukraińską armię.
  • Wasyl Slipak.. 200... Dziś o szóstej rano. Śpiewak Opery Paryskiej, prawdziwy patriota i żołnierz Ukrainy. R.I.P.
  • Wasyl Slipak miał duże szanse zrobić światową karierę. Znany ze swojego barytonu od 19 lat śpiewał w paryskiej operze. Rok temu Slipak postanowił jednak zaciągnąć się do Prawego Sektora i pojechać walczyć w Donbasie. Zginął pod koniec czerwca. – Trwał atak od strony Debalcewa. Najpierw na pozycje ukraińskie otworzono ogień artyleryjski, później w ruch poszły czołgi i piechota. Slipak obsługiwał działo, kiedy trafiła go kula snajpera – opowiadali później świadkowie.