Waldemar Baszanowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldemar Romuald Baszanowski (1935–2011) – polski sztangista, wielokrotny medalista olimpijski, mistrzostw świata i Europy.

  • Jeżeli treningi zaczyna się w młodym wieku, to cały układ kostno-stawowy dostosowuje się stopniowo do postawy, którą zawodnik przyjmuje podczas rwania lub podrzutu. Ja zaczynałem dopiero w wieku 20 lat, stanowczo za późno, aby przystosować organizm do takich intensywnych ćwiczeń, ale mimo to udało mi się utrzymać stawy w zdrowiu. Gdy człowiek rozejrzy się w życiorysach super-mistrzów, to widać, że zaczynali oni bardzo wcześnie.
  • W kulturystyce jest więcej siły wytrzymałościowej. Bierze się to z odmiennego treningu. Kulturyści robią w serii kilka do kilkunastu powtórzeń, podczas gdy ciężarowcy od jednego do trzech. W ciężarach ćwiczy się wciąż na maksymalnych ciężarach, więc nie da się robić tyle powtórzeń. Raz wykona się rwanie i koniec. My się nawet nie pocimy na treningach, a z kulturystów leje się pot. Jestem pełen podziwu dla kulturystów, ale nigdy bym nie zamienił się z nimi na treningi.