Przejdź do zawartości

Władysław Ślesicki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Władysław Ślesicki (1927–2008) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Stryj reżysera Macieja Ślesickiego.

  • Myślę, że dla nas – dokumentalistów – doświadczenie fabularne jest nieuchronną koniecznością. Oznacza ono przejście do filmu, który by stanowił poszerzenie naszego nawyku czerpania z rzeczywistości o środki filmu fabularnego.
    • Źródło: „Kino” nr 11, 1970
  • Uważam siebie za dość chłonnego obserwatora – ciśnienie osobistych fascynacji rodziło konieczność spowiedzi, podzielenia się spostrzeżeniami.

O Władysławie Ślesickim[edytuj]

  • Przede wszystkim był dokumentalistą i miał w tej dziedzinie własne, niepowtarzalne miejsce. Temperament kierował go w stronę subiektywnych, impresyjnych opowieści dokumentalnych, opowiadających samym obrazem i nasyconych afirmacją życia z całym jego trudem i surowością.
  • Ślesicki jest przede wszystkim poetą ekranu. Jego duchowym ojcem jest Robert J. Flaherty (reżyser, który wraz z Basilem Wrightem stworzył w latach trzydziestych angielską szkołę poetyckiego dokumentu). Rejestracja rzeczywistości w nurcie poetyckim wiąże się zawsze ściśle z wizją autora, element narracyjny podporządkowany jest czynnikom emocjonalnym, a występująca często inscenizacja w żadnym wypadku nie służy naginaniu obrazu świata do intelektualnych apriorycznie przyjętych kategorii. Istotą poezji filmowej jest ruch i rytm – główny organizator przeżyć emocjonalnych oraz przemyślana, piękna plastycznie kompozycja kadru.