Volker Schlöndorff

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Volker Schlöndorff
Łódź, 29 listopada 2009

Volker Schlöndorff (ur. 1939) – niemiecki reżyser filmowy.

  • Każda historia potrzebuje innej formy, innej oprawy, innych narzędzi. Pisząc teraz swoją biografię, zdałem sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Tak wiele historii opowiedziałem i na tyle różnych sposobów – każda z nich mówi jednak o tym samym: kondycji człowieka. Co ciekawe każdy film zazwyczaj sprowadza się do jednej, tej konkretnej twarzy. Bardziej niż do jednej, konkretnej historii zapisanej w scenariuszu. Mógłbym zredukować każdy ze swoich filmów do jednej, czasem dwóch aktorskich twarzy.
  • Oczywiście filmowe historie są potrzebne i ważne – ale to nie one niosą kino. To aktorzy, a w zasadzie ich twarze zapadają w pamięci widzów. W operze mamy arie, które są wizytówką poszczególnych operowych historii. To słynne arie ściągają ludzi do opery – nie całe przedstawienia.
  • Wychowałem się na kinie francuskim, zresztą swoją młodość spędziłem we Francji – to wszystko z pewnością ukształtowało mnie jako człowieka i jako artystę. Jako młody chłopak zobaczyłem wszystkie ważne filmowe klasyki kina francuskiego. Forma zdecydowanie wyróżnia i łączy wszystkie moje filmy. Zawsze miałem ogromną potrzebę formy, celowałem w tym, aby nadawać swoim filmom bardzo zdecydowane ramy formalne.