Przejdź do zawartości

Urszula Nowakowska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Urszula Nowakowska (2015)

Urszula Nowakowska (ur. 1957) – polska prawniczka, działaczka społeczna, założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet.

  • Ministerstwo Zbigniewa Ziobry odmowę finansowania uzasadniło tym, że pomagamy „tylko” kobietom doświadczającym przemocy, więc zawężamy zakres pomocy i dyskryminujemy mężczyzn oraz ofiary innych przestępstw. To zarzut szczególnie absurdalny. Działalność CPK polega właśnie na udzielaniu specjalistycznej, kompleksowej pomocy kobietom, które padły ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej. Pomoc specjalistyczna na Zachodzie to standard. Nie ma psychologa „od wszystkiego”, nie ma prawnika „od wszystkiego”. My się znamy na tym, co robimy.
  • Przez okres wlokących się procesów sądowych ofiara przemocy musi mieszkać ze sprawcą. Straciłyśmy możliwość dopłacania takim kobietom do wynajmu mieszkania. CPK prowadzi specjalistyczne schronisko dla kobiet i dzieci, które uciekły przed przemocą. Ale tam jest tylko 28 miejsc. Według przepisów w takim domu można mieszkać trzy miesiące. To nierealne, by w takim czasie wyjść z kryzysu i stanąć na własnych nogach. Przepisy trzeba więc obchodzić albo dochodzi do tak absurdalnych sytuacji, że fundacje prowadzące takie placówki wymieniają się mieszkankami, by nie wyrzucać ich na bruk.
    Najgorsze, że dla wielu kobiet nie ma miejsca w żadnej specjalistycznej placówce, nawet na trzy miesiące. Część musi spać z dziećmi w noclegowniach dla bezdomnych.