Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
Wygląd
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Boże Ciało – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane.
- Ale dzisiejsza uroczystość przypomina nam, że Pan wychodzi nam na spotkanie we fragmentacji życia z kruchością miłującą, jaką jest Eucharystia. W chlebie życia Pan przychodzi nas nawiedzić, stając się pokornym pokarmem, który z miłością uzdrawia naszą pamięć, chorą na szalony pośpiech. Ponieważ Eucharystia jest pamiątką miłości Boga. W niej „odnawiamy pamięć Jego męki” (Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, antyfona do Magnificat drugich nieszporów), miłości Boga do nas, która jest naszą siłą, wsparciem naszego pielgrzymowania. Właśnie dlatego tak wiele dobra czyni nam pamiątka eucharystyczna: nie jest to pamiątka abstrakcyjna, zimna i teoretyczna, ale pamiątka żywa i pocieszająca miłości Boga.
- Autor: Franciszek (papież)
- Źródło: Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Uroczystości Bożego Ciała, radiomaryja.pl, 18 czerwca 2017.
- Boże Ciało – uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu – to jedno z najbarwniejszych katolickich świąt i zarazem publiczna manifestacja wiary. Tłum idzie ulicami Jedwabnego od ołtarza do ołtarza – pierwszy jest przy budynku, który dziś stoi na miejscu domu Chonków, żydowskich handlarzy zbożem. Dom za nimi zajmował Nożyk, który prowadził jatkę, za Nozykiem mieszkał Icchak Marchewko. Jego syn Towia był bednarzem. Tłum odświętnie ubrany klęka. Święty Boże, Święty Mocny, zmiłuj się nad nami….
- Źródło: Małgorzata Święchowicz, Mariusz Nowicki, Boże, jak oni cicho szli, „Przekrój” nr 28 (3446), 11 lipca 2011
- Zobacz też: Jedwabne
- Kościół ukazuje dziś światu Corpus Domini – Boże Ciało – i wzywa do uwielbienia go: Venite adoremus – Pójdźmy z pokłonem! Spojrzenie wierzących skupia się na Sakramencie, w którym Chrystus pozostawił całego siebie: Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo. Dlatego ten Sakrament był zawsze uważany za „najświętszy”: Najświętszy Sakrament – żywa pamiątka odkupieńczej Ofiary.
- Autor: Jan Paweł II
- Źródło: Adam Zawadzki, Boże Ciało w homiliach Jana Pawła II, rp.pl, 23 czerwca 2011.
- Podczas procesji w czasie święta Bożego Ciała wszczął się spór między chwaliszewianami a śródczanami o pierwszeństwo. Od słów przyszło do razów i do dobycia noży „i wśród procesji krew się lała”.
- Opis: wydarzenie z 1505 z dawnych dziejów Poznania.
- Źródło: Zygmunt Boras, Lech Trzeciakowski, W dawnym Poznaniu. Fakty i wydarzenia z dziejów miasta do r. 1918, wyd. Poznańskie 1969, s. 55.
- Szczególnie doniosłym, tradycyjnym wyrazem ludowej pobożności eucharystycznej są procesje z Najświętszym Sakramentem, które podczas dzisiejszej uroczystości odbywają się w Kościołach lokalnych we wszystkich regionach świata. Są one niezwykle wymownym świadectwem prawdy, że Pan Jezus, ukrzyżowany i zmartwychwstały, nadal idzie po drogach świata i przez tę swoją „wędrowną” obecność przewodzi pielgrzymce kolejnych pokoleń chrześcijan: umacnia wiarę, nadzieję i miłość; pociesza w utrapieniach; podtrzymuje w dążeniu do sprawiedliwości i pokoju.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: modlitwa i rozważania na Anioł Pański, 14 czerwca 1998.
- Źródło: Jan Paweł II o uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ofiarowaniepanskie.pl
- Ten pochód rozpoczyna się w raju, kiedy po grzechu pierwszego człowieka, Adama, Bóg wkracza w dzieje, aby otworzyć je na «drugiego» Adama. Czytając Księgę Rodzaju, znajdujemy tam najwcześniejszą zapowiedź przyjścia Mesjasza. (...) Kościół odczuwał zatem potrzebę osobnego święta, w którym radość z ustanowienia Eucharystii mogłaby się jeszcze pełniej wyrazić. Dlatego właśnie ponad siedem wieków temu narodziła się uroczystość Bożego Ciała. W tym dniu wyruszają uroczyste procesje eucharystyczne, które mają dać wyraz temu trwającemu przez wieki itinerarium Odkupiciela świata: „Idziesz przez wieki”. Także nasza procesja, w której pójdziemy dzisiaj po zakończeniu Mszy św., wymownie ukazuje pochód Chrystusa, solidarnego z dziejami człowieka.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: homilia podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała, 11 czerwca 1998.
- Źródło: Jan Paweł II, Chleb Pielgrzymów. Homilia podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała. 11 VI 1998, opoka.org.pl, 29 kwietnia 1999.
- Trwając w milczeniu przed Najświętszym Sakramentem, odkrywamy Chrystusa w pełni i realnie obecnego, Jego adorujemy i z Nim obcujemy. Nie doświadczamy Go jednak i nie zbliżamy się do Niego przez zmysły. To wiara i miłość każą nam uznać, że pod postaciami chleba i wina obecny jest Chrystus – Ten, który udziela nam „pełni dobrodziejstw dokonanego przez siebie Odkupienia – Nauczyciel, Dobry Pasterz, najmilszy Ojcu Pośrednik” (Leon XIII, Mirae caritatis). Jak przypomina Księga wiary wydana przez biskupów Belgii, modlitewna adoracja Najświętszego Sakramentu jednoczy wiernych „z tajemnicą paschalną, daje im udział w ofierze Chrystusa, której Eucharystia jest «trwałym sakramentem»”.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: Watykan, 28 maja 1996.
- Źródło: List EN 1246, Votre Lointain Ojca Świętego Jana Pawła II, Do Biskupa Liege Alberta Houssiau z okazji 750-lecia Święta Bożego Ciała, opoka.org.pl, 29 maja 2000.
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Corpus Domini – jest nierozłącznie związana z Wielkim Czwartkiem, z Mszą św. in Caena Domini, w czasie której uroczyście celebruje się ustanowienie Eucharystii. Podczas gdy w wielkoczwartkowy wieczór przeżywamy na nowo tajemnicę Chrystusa, który daje się nam w łamanym chlebie i nalewanym winie, dzisiaj, w uroczystość Bożego Ciała ta sama tajemnica jest ukazywana, aby lud Boży ją adorował i nad nią medytował, a Przenajświętszy Sakrament jest niesiony w procesji ulicami miast i wiosek dla pokazania, że zmartwychwstały Chrystus idzie pośród nas i nas prowadzi ku królestwu niebieskiemu. Dziś otwarcie ukazujemy to, co Jezus ofiarował nam w zaciszu Wieczernika, bowiem miłość Chrystusa nie jest zastrzeżona dla nielicznych, ale jest przeznaczona dla wszystkich.
- Autor: Benedykt XVI
- Opis: fragment homilii podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała Zmartwychwstały Chrystus idzie pośród nas, 23 czerwca 2011.
- Źródło: Benedykt XVI, Zmartwychwstały Chrystus idzie pośród nas. 23 VI 2011 — Homilia podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała, opoka.org.pl, 13 grudnia 2011.
- W 1209 roku wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.
- Autor: nieznany (notatka prasowa)
- Opis: okoliczności utworzenia święta po wizjach, jakie miała Julianna Cornillon.
- Źródło: Procesja manifestacją wiary, „Metro”, 22–23 czerwca 2011, s.3.
- W uroczystość Bożego Ciała powracamy do owego „Czwartku”, który wszyscy nazywamy „Wielkim” – do dnia, w którym Odkupiciel po raz ostatni obchodził Paschę z uczniami: była to Ostatnia Wieczerza – dopełnienie żydowskiej wieczerzy paschalnej i początek liturgii eucharystycznej. Dlatego Kościół już przed wiekami wybrał czwartek, by obchodzić uroczystość Bożego Ciała – święto adoracji, kontemplacji i uwielbienia. Święto, podczas którego Lud Boży gromadzi się wokół najcenniejszego daru pozostawionego nam w dziedzictwie przez Chrystusa, wokół Sakramentu Jego obecności, i wielbi go, chwali w pieśniach, niesie go w procesjach ulicami miast.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: fragment homilii „Chleb wędrującego ludu”, 14 czerwca 2001.
- Źródło: Adam Zawadzki, Boże Ciało w homiliach Jana Pawła II, rp.pl, 23 czerwca 2011.
- Z pokorną dumą przeprowadzimy Eucharystyczny Sakrament ulicami miasta, obok domów, w których mieszkają ludzie, gdzie zaznają radości i cierpią; między sklepami i miejscami pracy, gdzie oddają się swoim codziennym zajęciom. Wprowadzimy go w nasze życie zagrożone tysiącem niebezpieczeństw, obarczone troskami i utrapieniami, podlegające powolnemu, ale nieubłaganemu upływowi czasu.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: fragment homilii „Bóg pośród swojego ludu”, 22 czerwca 2000.
- Źródło: Adam Zawadzki, Boże Ciało w homiliach Jana Pawła II, rp.pl, 23 czerwca 2011.