Użytkownik:Grzegorz Wysocki/Greta Thunberg

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Greta Thunberg w 2018 r.

Greta Thunberg – szwedzka nastoletnia aktywistka klimatyczna.

 • Nazywam się Greta Thunberg, mam 15 lat, jestem ze Szwecji.
  Wiele osób mówi, że Szwecja to tylko mały kraj i to nieistotne, co robimy. Ale ja wiem, że nigdy nie jesteś za mały, by coś zmienić. I jeżeli kilkoro dzieci może trafić na okładki gazet całego świata tylko dlatego, że po prostu nie poszły do szkoły, to wyobraźcie sobie, co moglibyśmy razem osiągnąć, gdybyśmy naprawdę się postarali. Ale żeby to uczynić, musimy wyrażać się jasno, nie ważne jak bardzo to będzie niewygodne.
  Ciągle mówicie o zielonym, zrównoważonym rozwoju, tylko dlatego, że boicie się utraty popularności. Ciągle mówicie, żebyśmy szli do przodu, stosując te same metody, które doprowadziły do tego chaosu, nawet jeśli jedyną rozsądną rzeczą jest pociągnięcie za hamulec bezpieczeństwa. Nie jesteście nawet na tyle dojrzali, żeby powiedzieć prawdę. Nawet to pozostawiacie nam, dzieciom.
  Ale mnie nie interesuje bycie popularną. Interesuje mnie sprawiedliwość klimatyczna i żyjąca planeta. Los naszej cywilizacji jest poświęcany dla zysków niewielkiej grupy ludzi, by wciąż mogli zarabiać niewyobrażalne sumy pieniędzy. Nasza planeta jest poświęcana, żeby bogaci ludzie w takich krajach, jak mój mogli żyć w luksusie. Luksus niewielu jest opłacany cierpieniami miliardów.
  W 2078 r. będę obchodziła swoje 75 urodziny. Jeśli będę miała dzieci, być może spędzę ten dzień z nimi. Może zapytają mnie o was, może zapytają dlaczego nic nie zrobiliście, kiedy wciąż była szansa działać. Mówicie, że kochacie swoje dzieci ponad wszystko. A mimo to na ich oczach kradniecie im przyszłość. Dopóki nie skupicie się na tym, co trzeba zrobić, zamiast na tym, co jest popularne politycznie, nie ma nadziei na zmiany. Nie można poradzić sobie z kryzysem bez potraktowania go jak kryzysu. Musimy pozostawić paliwa kopalne pod ziemią i skupić się na równości i skoro rozwiązania w ramach systemu są tak trudne do znalezienia, powinniśmy zmienić sam system.
  Nie przyszliśmy tu błagać światowych liderów o uwagę. Ignorowaliście nas w przeszłości i będziecie ignorować nas dalej. Wam skończyły się już wymówki, a nam kończy się czas. Przyszliśmy tu, by wam powiedzieć, że zmiana nadchodzi, czy wam się to podoba, czy nie. Prawdziwa siła leży w ludziach.
  Dziękuję.
  • My name is Greta Thunberg. I am 15 years old. I am from Sweden.
   I speak on behalf of Climate Justice Now. Many people say that Sweden is just a small country and it doesn’t matter what we do. But I’ve learned you are never too small to make a difference. And if a few children can get headlines all over the world just by not going to school, then imagine what we could all do together if we really wanted to. But to do that, we have to speak clearly, no matter how uncomfortable that may be.
   You only speak of green eternal economic growth because you are too scared of being unpopular. You only talk about moving forward with the same bad ideas that got us into this mess, even when the only sensible thing to do is pull the emergency brake. You are not mature enough to tell it like is. Even that burden you leave to us children.
   But I don’t care about being popular. I care about climate justice and the living planet. Our civilization is being sacrificed for the opportunity of a very small number of people to continue making enormous amounts of money. Our biosphere is being sacrificed so that rich people in countries like mine can live in luxury. It is the sufferings of the many which pay for the luxuries of the few.
   The year 2078, I will celebrate my 75th birthday. If I have children maybe they will spend that day with me. Maybe they will ask me about you. Maybe they will ask why you didn’t do anything while there still was time to act. You say you love your children above all else, and yet you are stealing their future in front of their very eyes. Until you start focusing on what needs to be done rather than what is politically possible, there is no hope. We can’t solve a crisis without treating it as a crisis. We need to keep the fossil fuels in the ground, and we need to focus on equity. And if solutions within the system are so impossible to find, maybe we should change the system itself.
   We have not come here to beg world leaders to care. You have ignored us in the past and you will ignore us again. We have run out of excuses and we are running out of time. We have come here to let you know that change is coming, whether you like it or not. The real power belongs to the people.
   Thank you.
   (ang.)
  • Opis: wystąpienie 7 grudnia 2018 podczas COP24, konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu zorganizowanej w Katowicach.
  • Źródło: Greenpeace Polska