Turkusowe zarządzanie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turkusowe zarządzanie – pojęcie charakteryzujące sposób zarządzania w organizacjach turkusowych. Opiera się na paradygmacie organizowania pracy zespołowej, która będzie dawała każdemu poczucie sensu życia, pozwalała na rozwój, oferowała przestrzeń dla kreatywności i innowacyjności.

  • Wbrew temu jak przebiegają inne transformacje w firmach, drogi do turkusu nie zaczyna się od "przeszkolenia załogi". Nauczenie ludzi technik jest stosunkowo łatwe, jednak sprawić, by te techniki chcieli stosować, by budowali swoją firmą na zaufaniu, partnerstwie i odpowiedzialności, jest już znacznie trudniej. W realizacji tego zadania dobrze jest wesprzeć się psychologami biznesu, a ja z takimi właśnie pracuję. Zaczynamy od indywidualnych, a później grupowych coachingów. Następnie na warsztatach dobrej komunikacji i debaty uczymy się mówić o rzeczach trudnych, które wskazują na potrzebę korekty organizacji firmy. Gdy już ludzie ośmielą się mówić o swoich marzeniach, o tym, co chcieliby zmienić, robimy warsztat, który się nazywa "Trampoliny i bariery". "Trampoliny" to wszystko to, co w firmie trzeba wzmocnić, a "bariery" są tym, co trzeba usunąć, co nam w pracy przeszkadza.
  • Z punktu widzenia naszej mentalności trudno o turkusowe firmy. Polak ma jednak w sobie takie przeświadczenie, że „jak nie ma gazdy, to jest głupi każdy”, a tu nagle jak to – wszyscy mamy być „ko-gazdami”? Niemniej świat zmierza w tę stronę i jeżeli nawet armia, ewoluuje w stronę „mission commands”, elastycznych zespołów, to tego rodzaju otwartość jest nieuchronna i to w najlepszym tego słowa znaczeniu.