Trener (film)

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Samuel L. Jackson
w roli trenera Cartera

Trener (ang. Coach Carter) – film produkcji niemiecko-amerykańskiej z 2005 roku, w reżyserii Thomasa Cartera. Scenariusz napisali John Gatins i Mark Schwahn.

Wypowiedzi postaci[edytuj]

  • I panowie, kto zwycięży tu w środku, zwycięży również na zewnątrz.
    • Postać: Trener Carter
  • Junior jest jak zaćmienie słońca. Widzimy go rzadko, ale jak już go widzimy, to jest to wyjątkowy moment.
    • Postać: Nauczyciel
    • Opis: o frekwencji Juniora na zajęciach.
  • Naszym największym strachem nie jest to, że jesteśmy słabi. Nasz największy strach stanowi siła, której nie można przyjść z odsieczą. To nasze światło, a nie nasza mroczność nas przeraża. Uważając się za nic nie wartego nie działasz na korzyść świata.
  • Nie ma w sobie nic światłego, wspaniałomyślnego postawa pomniejszania siebie, po to tylko, aby inni nie czuli się zagrożeni w twojej obecności. Urodziliśmy się po to, by przejawić chwałę Boga, który jest w nas. Jest ona we wszystkich! Kiedy pozwolimy własnemu światłu zabłysnąć, mimowolnie pozwalamy innym ludziom na zrobienie tego samego. Kiedy uwalniamy się od swojego strachu, nasza obecność automatycznie wyzwala innych!

Dialogi[edytuj]

Jason: My jesteśmy drużyną, a tylko pana widziałem w TV. Jak się pan staje sławny, i ma z tego wielką przyjemność.
Trener Carter: Tylko tyle widzicie?
Drużyna: Dokładnie tak.
Trener Carter: Powiem wam, co ja widzę. Widzę system, który jest tak zrobiony, abyście zawiedli. Wszyscy uwielbiacie statystyki, podam wam parę liczb. Tylko 50% uczniów Richmond kończy szkołę. A z tych, którzy skończą szkołę, 60% idzie na studia. To znaczy, że jak idę korytarzem i zaglądam do jakiejś klasy, możliwe, że tylko jedna osoba z tej klasy pójdzie na studia.
- Trenerze Carter, jak nie pójdę na studia, to co do cholery będę robił?
- To jest bardzo dobre pytanie. Odpowiedź, dla młodych afro-amerykańskich mężczyzn brzmi… przypuszczalnie pójdziecie do więzienia. W tym regionie 33% czarnoskórych mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat ląduje w więzieniu. Proszę spojrzeć na kolegę z lewej. A teraz na kolegę z prawej. Jeden z was wyląduje w więzieniu. Prawdopodobieństwo pójścia do więzienia w Richmond jest 80% wyższe, niż pójścia na studia. To są prawdziwe liczby. To było parę statystyk dla was. Chciałbym, abyście poszli do domu i przemyśleli swoje życie. I życie swoich rodziców. A potem zadajcie sobie pytanie „czy chcę mieć lepsze życie?” Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to jutro się tu spotykamy. I obiecuję wam… I obiecuję wam, że zrobię wszystko co leży w mojej mocy, abyście poszli na studia. I żebyście mieli lepsze życie.

Timo: Wie pan w ogóle kim jestem?!
Trener Carter: Według mnie jest pan zmieszanym młodym chłopakiem, który się boi.