Tomasz Smolicz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Smolicz (1933–2022) – polski pilot komunikacyjny, wykładowca akademicki i pisarz.

  • Dzień dobry Państwu. Mówi kapitan Tomasz Smolicz. Nasz wspólny lot, odbywany poprzez stronice tej książki, jest lotem autentycznym przez realne wydarzenia, przeżycia i refleksje, jakie stały się moim udziałem. Bowiem rzemiosłem, które uprawiam od wielu lat, jest latanie. (…)
    W pisarstwie jestem amatorem i debiutantem.
    • Źródło: Lima, Oskar… opowiadania lotnicze, Wydawnictwo Literackie, Kraków-Wrocław 1985, ISBN 8308014070, s. 4. okładki
  • Wszystkie drogi powietrzne z Warszawy do Ameryki prowadzą ponad Grudziądzem. I we wszystkich załogach właśnie wówczas zapada milczenie. Cichną głosy a tylko oczy pilotów śledzą w skupieniu przyrządy. Tak jakby samolot przechodził przez dziwną chmurę smutku, jak na znajomym cmentarzu, jak na apelu poległych u stóp niewidzialnego pomnika.
  • Badania nad stresem w „małym lotnictwie” (szybowcowym, samolotowym, spadochroniarstwie) są zagadnieniem nowym. Dobrze się stało, że temat ten podjął psycholog z wieloletnim stażem pilota. Pozwala to na wyważoną ocenę wyników badań, na które autor patrzy przez pryzmat własnego, bogatego doświadczenia. Cieszy, że tak hermetyczna i niedoceniana przez naukę dziedzina, jaką jest „małe lotnictwo”, doczekała się poważnych badań nad emocjami, ryzykiem i stresem nieodłącznie towarzyszącymi lataniu.
  • (…) Jestem pilotem z Europy. Europy leżącej pośrodku drogi pomiędzy Ameryką i Azją. Z kraju i z kontynentu, który miewa ostre zimy i upalne lata, który ma wiele nowoczesnych i również prymitywnych lotnisk. Z kraju i kontynentu ludzi silnych, inteligentnych i odważnych. (…).
    • Źródło: Lima, Oskar… opowiadania lotnicze, Wydawnictwo Literackie, Kraków-Wrocław 1985, ISBN 8308014070, s. 150.