Thomas Grube

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Thomas Grube (ur. 1971) – niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  • Mam w planach zrobienie filmu o kobietach Picassa, nie o nim samym, lecz o pewnej sile tworzenia i destrukcji. Nie patrzę na tę postać jak na geniusza, lecz widzę w niej bardzo ludzką istotę z ogromną niszczącą, a zarazem kreatywną energią. Przygotowania do tego filmu okazały się bardzo interesujące i zabrały mnie w daleką podróż w głąb, gdzie jest bardzo mrocznie. Sprowokowały też wiele wątpliwości na temat natury człowieka oraz refleksji o relacjach między kobietami a mężczyznami. (…) prawdopodobnie będzie to film fikcji. W rzeczywistości te kobiety nigdy się nie spotkały, ale ja umieszczam je w jednym miejscu.
  • Pierwszy pokaz odbył się wyłącznie w kręgu członków orkiestry i do samego końca nie byłem pewien, jak film zostanie przyjęty. Obawiałem się, że jego bohaterowie, widząc siebie samych na ekranie, znienawidzą się za to, co zrobili. Jednak wydarzyło się coś zupełnie przeciwnego. Wielu muzyków podchodziło do mnie po seansie i dziękowało ze słowami, że jest to ich prawdziwy obraz.
    • Opis: o filmie W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji.
    • Źródło: wywiad, 2008
  • Sztuka pomaga przekraczać, przesłaniać brzydotę życia.
  • To, co piszą krytycy, jest takie bezosobowe i formalne; jak można tak pisać o czymś, co tętni życiem, co z życia czerpie, co kreuje silne międzyludzkie więzi i cementuje społeczności. Jak można tak beznamiętnie pisać o emocjach, które wywołuje sztuka? Moim zdaniem ważne jest aby nie stracić połączenia na linii żołądka z sercem; żeby myśleć nie tylko głową, ale dopuszczać też do głosu emocje.
  • Wszyscy powinni mieć możliwość dokonywania wyborów, szeroki dostęp do nich. Nie powinno być tak, że dostęp do muzyki mają tylko dzieciaki z dobrych, zamożnych rodzin. Muzyka służy przekazywaniu emocji, dzieleniu się nimi z innymi. Odnajdywaniu tego, co nas łączy, a nie dzieli.