Theodore Kaczynski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ted Kaczynski po aresztowaniu

Theodore „Ted” Kaczynski (znany jako Unabomber; ur. 1942) – amerykański matematyk i terrorysta.

Cytaty z manifestu Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość[edytuj]

  • W każdym technologicznie zaawansowanym społeczeństwie los jednostki musi zależeć od decyzji, na które w znacznym stopniu nie ma ona żadnego wpływu. Społeczeństwo technologiczne nie może zostać rozbite na małe, autonomiczne wspólnoty, ponieważ produkcja opiera się na kooperacji ogromnej liczby ludzi i maszyn. Takie społeczeństwo musi być wysoko zorganizowane i muszą być podejmowane decyzje oddziałujące na ogromną liczbę osób.
  • Człowiek przyszłości nie będzie stworzeniem natury, przypadku lub Boga (w zależności od poglądów filozoficznych i religijnych), ale sfabrykowanym produktem.
  • Te wyprodukowane ludzkie istoty mogą być szczęśliwe w swoim społeczeństwie, ale z pewnością nie będą wolne.

O Tedzie Kaczynskim[edytuj]

  • Był Babą-Jagą naszych czasów. Mój ojciec był naukowcem, więc potencjalnym celem „Unabombera” (…) To, co manifest mówi o relacji człowieka z technologią, o jej wpływie na społeczeństwo, jest o wiele bardziej aktualne dziś, niż było wtedy. Napisał coś takiego 15 lat przed pojawieniem się pierwszego smartfona. A teraz, za każdym razem, kiedy twój iPhone wyda dźwięk, sprawdzasz, co to. Nieważne, że zwykle wiesz, że to coś kompletnie nieistotnego, nieważne, że naprzeciwko siedzi osoba, z którą rozmawiasz. Po prostu musisz sprawdzić.