Teresa Kotlarczyk

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Teresa Kotlarczyk (ur. 1955) – polska reżyserka, z wykształcenia także psycholog.

  • Chyba najbardziej cieszyłam się na konkursie w Gijon w Hiszpanii, gdzie w jury byli zdobywcy Oskarów. Pamiętam, że na pokazie mojego filmu [Zakład], tuż za mną siedział montażysta słynnego Kabaretu. Po projekcji bił brawo na stojąco, a później podszedł do mnie i pogratulował… Dostałam wtedy nagrodę specjalną jury i nagrodę za reżyserię. To dla mnie szczególnie ważne – właśnie dlatego, że w jury zasiadały same sławy.
  • (…) gdy skończyłam liceum bałam się, że nie dostanę się do łódzkiej Filmówki. Polonistka powiedziała mi: „Słuchaj Teresa, nie masz szans. Spróbuj na UJ”. I tak zrobiłam. Później, w trakcie pisania pracy magisterskiej, zdałam na reżyserię do Katowic. A na psychologii obroniłam się dopiero, gdy kończyłam szkołę filmową. Bo zagrozili, że bez tego dyplomu nie dadzą mi absolutorium…

O Teresie Kotlarczyk[edytuj]

  • Teresa jest osobą bardzo wymagającą – zarówno w stosunku do aktorów, jak i samej siebie. Przyjeżdża zawsze perfekcyjnie przygotowana. Pracuje raczej jak na planie filmu fabularnego niż serialu – wolno i precyzyjnie, wręcz po zegarmistrzowsku „dłubie” w materiale. Wyciąga z poszczególnych ujęć i dialogów znaczenia, które zaskakują nas samych.

Zobacz też[edytuj]