Przejdź do zawartości

Teodor Jeske-Choiński

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Teodor Jeske-Choiński

Teodor Jeske-Choiński (1854–1920) – polski pisarz, historyk, publicysta i krytyk literacki.

  • Dziećmi jednej matki jesteście, a zachowujecie się często względem siebie, jak urodzeni wrogowie! Zamiast trzymać się za ręce i iść zawsze razem, gdy jednemu z was grozi niebezpieczeństwo, zazdrościcie sobie nawzajem zwycięstw, władzy, obfitszej ziemi. Zrozumiejcież nareszcie, że klęska jednego z was jest klęską wszystkich. (...) Wyrzućcie z siebie ową nieszczęsną niezgodę, ową truciznę, która zabija nasz cały lud słowiański, naszą przeszłość i naszą wiarę!
    • Źródło: Na Kosowem Polu, wyd. Księgarnia Krajowa K. Prószyńskiego, Warszawa 1919, s. 5—6.
  • Miał on wszystkie wady i wszystkie cnoty artystycznej natury, tej natury często dziwnej częstokroć niezrozumiałej na pierwszy rzut oka, a sympatycznej zawsze po bliższym poznaniu.
  • Wariatem Luther nie był. Uczepiła się tylko jego mózgu nieznośna pycha, która mówiła głośno, iż ona tylko zna drogę do nieba i wie wszystko, co trzeba zrobić, aby się pozbyć katolicyzmu. Wielu z jego dawniejszych przyjaciół nie znosiło tej niepotrzebnej pychy. Gdy który z nich zaprzeczał mu coś, rzucał się na niego jak rozgniewany brytan. (...) Oprócz tego był Luther zanadto wrażliwym i nerwowym, czego dowodem jego ciężkie choroby.
Wikisource