Tarik Saleh

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Tarik Saleh (ur. 1972) – szwedzki reżyser, animator, publicysta, dziennikarz, producent pochodzenia egipskiego.

  • (...) Amerykanie komentowali historię pokazaną w moim filmie, a was bardziej obchodzą moje artystyczne wybory.
    • Opis: o różnicach między odbiorem filmu Metropia w USA i w Polsce.
    • Źródło: Wywiad, 2009
  • Dzięki globalizacji wiem, że istnieją w Polsce bardzo dobre tradycje artystyczne i one także mnie inspirują. Moja miłość do filmów Kieślowskiego może się wydawać pretensjonalna i oczywista, ale uważam go za jednego z największych autorów kina na świecie. Dekalog zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, zwłaszcza część ilustrująca przykazanie „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną”. Filmy Kieślowskiego wyrobiły we mnie wyobrażenie o Polsce. Jadąc tutaj spodziewałem się zobaczyć świat taki, jak on go przedstawiał na ekranie. Poruszają mnie również filmy Romana Polańskiego. Tylko głupcy mogą twierdzić, że to francuski filmowiec. Przecież kształcił się w Polsce i tu dojrzewała jego artystyczna wrażliwość.
  • Moim ulubionym filmem od lat niezmiennie pozostaje disneyowski Dumbo. Zawsze jak go oglądam, nawet dziś, mając trzydzieści siedem lat, płaczę. Tam nic nie wygląda jak w rzeczywistości, a jednak realny strach przed odtrąceniem pokazany w tym filmie aż ściska za gardło.
  • Od dawna noszę się z zamiarem nakręcenia filmu z aktorami, choć nie widzę poważniejszych różnic między dokumentem i fabułą. Każdy film kreuje rzeczywistość. Ludzie zawsze widząc kamerę pozują, reżyser wybiera określone ujęcie, a montażysta – odpowiednie kadry.
  • Widzowie myślą, że najtrudniejsza rzecz to pokazać na ekranie skomplikowaną eksplozję. A tak naprawdę większy problem stanowi uchwycenie szczerego ludzkiego uśmiechu lub autentycznego przerażenia. Kiedy ludzie widzą coś strasznego, nie wrzeszczą wniebogłosy i nie podskakują nerwowo. Reagują dużo bardziej spokojnie, wiele w sobie kryją. To trudne do osiągnięcia na ekranie.