Stanisława Ryster

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisława Ryster (ur. 1942) – polska prezenterka telewizyjna, prowadząca teleturniej Wielka gra.

  • Teraz w programach telewizyjnych kamera jest umieszczana pod sufitem i lata po studiu. Dlaczego? Dlaczego prowadzący wrzeszczą i nie mogą stać spokojnie? Emocji nie buduje się na wrzasku.
  • Telewizję zdominowali politycy. Wypowiadają się na wszystkie tematy, ciągle odmieniając zwrot „zamiatać pod dywan” – „nie będziemy tego zamiatać pod dywan”, „oni zamietli to pod dywan”. Lubią jeszcze: „na dzień dzisiejszy”. Króluje też: „nie posiadam takiej wiedzy”. Żadnej wiedzy nie posiadasz – myślę wtedy – skoro powtarzasz to, co inni, a nie potrafisz się wypowiedzieć w swoim własnym stylu.
  • Zasady Wielkiej gry dla mnie zawsze będą rewelacyjne. Jeśli obaj zawodnicy dobrze umieli, szli dalej i mogli wygrać z jednego tematu. Była to wiedza kontra pytania. Nie musiał zlikwidować przeciwnika, żeby zostać na polu bitwy sam. W tym okropnym świecie, gdzie jest wyścig szczurów, to moralnie dobra zasada.
  • Nie uważam, że dobry smak i dbałość o wygląd są archaiczne, a złe obyczaje miały być w modzie. Tym bardziej że nie wszyscy są tacy. Teraz media hołdują najgorszej części młodzieży, którą sobie umownie nazywam „Praga 2”, przepraszam Pragę. Ale to skąd tyle młodzieży w filharmonii, w teatrach, na wystawach? Jest inna młodzież, a my ciągle hołdujemy najgorszym gustom. Nie podciągamy tamtych do tej lepszej części, tylko tę lepszą chcemy młoteczkiem wyrównać.