Stanisław Jaromi

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Jaromi OFMConv, 2020

Stanisław Jaromi (ur. 1963) – polski duchowny katolicki, franciszkanin konwentualny, filozof i ekolog.

  • Aby wyprodukować surowce, które zużywamy corocznie, Ziemia potrzebuje półtora roku. Oznacza to, że żyjemy na ekologiczny kredyt i wydajemy 150 procent tego, co „zarabiamy”. Amerykanie żyją tak, jakby mieli do dyspozycji cztery i pół planety.
  • Zajęci realizacją swoich rozmaitych powołań, nie zauważyliśmy, jak dokonując różnych zmian, nieumyślnie zakłóciliśmy wiele ekosystemów oraz – jako ludzkość – zdobyliśmy władzę oddziaływania i przekształcania całej naszej planety, doprowadzając do licznych katastrof.
    • Opis: o ekosystemach.
    • Źródło: we wstępie do Boska Ziemia, Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2019, s. 5, ISBN 978-83-240-5898-3.
  • Zmiany klimatu to nie linearne zjawisko. Średnio na całej Ziemi robi się cieplej, ale to nie oznacza, że wszędzie i zawsze jest cieplej. Jednym z efektów jest intensyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych: mamy fale upałów, ulewne opady, ataki mrozu. Trzeba też rozróżnić zmiany naturalne, które wpływają na to, jaka temperatura panuje na ziemi, i te wprowadzone przez człowieka, za które jesteśmy odpowiedzialni. Nikt nie neguje tych pierwszych, ale problemem są te drugie, których autorem jest człowiek, a które naruszają delikatną równowagę, jaka panuje na Ziemi. Mamy dość naukowych dowodów na to, żeby udowodnić, że działanie człowieka prowadzi do podwyższenia się temperatury na Ziemi.

O Stanisławie Jaromim[edytuj]

  • Stanisław Jaromi jest zaliczany do grona wytrwałych wychowawców młodych ludzi, którzy – jak on – uznają, że „polska wieś jest wyjątkowa” i warto upowszechniać to przekonanie także wśród polityków. Jest to zgodne z nauczaniem Patrona Nagrody, ks. bp. Romana Andrzejewskiego. Kapituła jest w pełni przekonana, że Stanisław Jaromi i Jego działalność zasługują na wyróżnienie, które jest także wyrazem szacunku dla wszystkich zaangażowanych w rozwój Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
  • Godnym uwagi wyjątkiem był polski misjonarz, franciszkanin Stanisław Jaromi, który wówczas działał w Opawie. Z pomocą ojca biskupa Josefa Hrdlički zorganizował trzy seminaria na temat Kościoła i środowiska. Potem wrócił do Polski i zostawił lukę na północnych Morawach.