Stanisław Jaromi
Wygląd
Stanisław Jaromi (ur. 1963) – polski duchowny katolicki, franciszkanin konwentualny, filozof i ekolog.
- Aby wyprodukować surowce, które zużywamy corocznie, Ziemia potrzebuje półtora roku. Oznacza to, że żyjemy na ekologiczny kredyt i wydajemy 150 procent tego, co „zarabiamy”. Amerykanie żyją tak, jakby mieli do dyspozycji cztery i pół planety.
- Opis: o surowcach i kredycie ekologicznym.
- Źródło: Czyńcie sobie Ziemię kochaną, „W Drodze”, 6/2017, s. 51.
- Zajęci realizacją swoich rozmaitych powołań, nie zauważyliśmy, jak dokonując różnych zmian, nieumyślnie zakłóciliśmy wiele ekosystemów oraz – jako ludzkość – zdobyliśmy władzę oddziaływania i przekształcania całej naszej planety, doprowadzając do licznych katastrof.
- Opis: o ekosystemach.
- Źródło: we wstępie do Boska Ziemia, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2019, ISBN 9788324058983, s. 5.
- Zmiany klimatu to nie linearne zjawisko. Średnio na całej Ziemi robi się cieplej, ale to nie oznacza, że wszędzie i zawsze jest cieplej. Jednym z efektów jest intensyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych: mamy fale upałów, ulewne opady, ataki mrozu. Trzeba też rozróżnić zmiany naturalne, które wpływają na to, jaka temperatura panuje na ziemi, i te wprowadzone przez człowieka, za które jesteśmy odpowiedzialni. Nikt nie neguje tych pierwszych, ale problemem są te drugie, których autorem jest człowiek, a które naruszają delikatną równowagę, jaka panuje na Ziemi. Mamy dość naukowych dowodów na to, żeby udowodnić, że działanie człowieka prowadzi do podwyższenia się temperatury na Ziemi.
- Opis: o globalnym ociepleniu.
- Źródło: w wywiadzie dla Deon.pl, 2019.