Jan Paweł I: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2 bajty ,  7 miesięcy temu
m
format, dr Zmiana
m (Wycofano edycje użytkownika Pawel2jan (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Siro bileveli Boris.)
Znacznik: Wycofanie zmian
m (format, dr Zmiana)
[[Plik:Albino Luciani, 1969 (3).jpg|mały|<{{center>|Jan Paweł I (1969)</center>}}]]
 
'''[[w:Jan Paweł I|Jan Paweł I]]''' (właśc. '''Albino Luciani'''; 1912–1978) – włoski ksiądz katolicki, patriarcha Wenecji (1970–1978), 263 papież od 26 sierpnia 1978 do 28 września 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.
 
* Ale dlaczego wybrali właśnie mnie?
** Źródło: [[Bernard Lecomte]], ''Tajemnice Watykanu'', tłum. Michał Romanek, Wydawnictwo Znak, Kraków 2010, ISBN 9788324013890, tłum. Michał Romanek, s. 220.
 
* Bez wątpienia jestem za mały, aby porywać się na wielkie rzeczy. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak powtarzanie prawd i Ewangelii, tak jak to robiłem w moim kościele parafialnym. W gruncie rzeczy tego właśnie potrzebuje większość ludzi.
** Opis: w wywiadzie udzielonym Vittoremu Franca w dniu 7 września 1978 roku.
** Źródło: Michael Hesemann, ''Ciemne postacie w historii Kościoła'', Wydawnictwo M, Kraków 2013, s. 320
 
** Źródło: [[Bernard Lecomte]], ''Tajemnice Watykanu'', op. cit., s. 221.
 
* Wczoraj rano szedłem jeszcze spokojny do Kaplicy Sykstyńskiej, by wziąć udział w wyborach. Nigdy nie umiałem sobie wyobrazić tego, co się stało. Kiedy zaczęło mi to niebezpieczeństwo zagrażać, obaj koledzy siedzący ze mną szeptali mi słowa otuchy: "Odwagi„Odwagi, jeśli Bóg nakłada ciężar, da także siłę do jego niesienia"niesienia”, a drugi dodał: "Proszę„Proszę się nie bać. W całym świecie jest tak dużo ludzi, którzy modlą się za papieża"papieża”.
** Źródło: [https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/801453,Jan-Pawel-I-%e2%80%93-33-dni-niezwyklego-pontyfikatu Jan Paweł I – 33I–33 dni niezwykłego pontyfikatu]
 
==O Janie Pawle I==
** Źródło: Kazimierz Dopierała, ''Księga papieży'', s. 1002.
 
* A co powiemy o Janie Pawle I? Wydaje nam się, że wyszedł z naszych szeregów zaledwie wczoraj, aby przyłożyć ciężar papieskiego płaszcza: ale ile ciepła, prawdziwej „fali miłości” - której życzył światu w ostatnim pozdrowieniu na Anioł Pański - wyszło z niego w ciągu kilku dni jego posługi! Potwierdzają to katechezy o wierze, nadziei i miłości podczas podczas publicznych audiencji.
** Autor: [[Jan Paweł II]]
** Źródło: [http://www.vatican.va/content/john-paul-ii/it/speeches/1978/documents/hf_jp-ii_spe_19781017_primo-radiomessaggio.html PRIMOPrimo RADIOMESSAGGIORadiomessaggio «URBI„Urbi ETEt ORBI»Orbi” - DISCORSODiscorso DELDel SANTOSanto PADREPadre GIOVANNIGiovanni PAOLOPaolo II]
 
* W swoich przemówieniach zawsze odwoływał się do wydarzeń z życia, wspomnień rodzinnych i mądrości ludowej. Jego prostota była nośnikiem solidnego, bogatego nauczania, które dzięki darowi wyjątkowej pamięci i ogromnej wiedzy ozdobił licznymi cytatami pisarzy kościelnych i świeckich. Był więc niezrównanym katechetą, idącym w ślady św. Piusa X, który pochodził z tego samego regionu i był jego poprzednikiem najpierw na tronie św. Marka, a potem św. Piotra. „Musimy czuć się mali przed Bogiem. Nie wstydzę się czuć się jak dziecko przed matką; wierzy się w swoją matkę; wierzę w Pana, w to, co mi objawił.” Te słowa ujawniają całą głębię jego wiary.
** Autor: [[Benedykt XVI]]
** Źródło: [http://www.vatican.va/content/benedict-xvi/it/angelus/2008/documents/hf_ben-xvi_ang_20080928.html BENEDETTOBenedetto XVI - ANGELUSAngelus]
 
 
[[Kategoria:Papieże]]

Menu nawigacyjne