Indoktrynacja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 14 bajtów ,  9 lat temu
m
red., dr zmiana
(drobne redakcyjne)
m (red., dr zmiana)
'''[[w:Indoktrynacja|Indoktrynacja]]''' – proces korzystający z propagandy w celu wpajania określonych ideologii, poglądów lub przekonań.
* Kuroń był następcą Kosińskiego w drugim etapie niszczenia idei i legendy harcerstwa i Szarych Szeregów, zastępując je indoktrynacją komunistyczną „pod ideowym przywództwem” PZPR. (...) Kuroń gwałcił postanowienia punktu 10 prawa harcerskiego, zakazującego picia alkoholu i palenia tytoniu. (...) Przyjęło się bowiem od jego czasów, że w Głównej Kwaterze pali się i pije w czasie godzin pracy (...).
** Autor: [[Stanisław Trepka]], (harcmistrz, były powstaniec warszawski)
** Źródło: ''Walterowska skorupka Kuronia'', „Głos”, 8 lipca 1998
 
** Źródło: [[Andrzej Zapałowski]], [http://www.zycie.pl/informacje.php?region=Przemy%B6l&nr=1093 „Życie”]
 
* Tymczasem w Hiszpanii uważa się za rzecz oczywistą, że w szkołach publicznych dzieci poddawane są indoktrynacji katolickiej - nie mają możliwości wyboru, lecz muszą przyjąć naukę Kościoła. Dlatego właśnie zastawialiśmy się nad zlikwidowaniem lekcji religii jako przedmiotu obowiązkowego w szkołach i wprowadzeniem wychowania obywatelskiego. W debacie tej hiszpański Kościół - prawdziwy taran intelektualny i narzędzie propagandy Partii Ludowej - w całej pełni dowiódł swego zagubienia i uwikłania się w sprzeczność między sprawowaniem funkcji czysto religijnej a pragnieniem władzy.
** Autor: [[Juan Luis Cebrián]]
** Źródło: "Honor„Honor Boga"Boga”, "Gazeta„Gazeta Wyborcza"Wyborcza”, 19-2019–20 stycznia 2008, s. 23., Przedrukprzedruk z "El„El País"País”, przełożyła Ewa Zaleska
** Zobacz też: [[Hiszpania]]
 
 
[[Kategoria:Psychologia]]

Menu nawigacyjne