Iran: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 332 bajty ,  9 lat temu
nowy cytat, drobne
m (r2.6.3) (Robot dodał az:İran)
(nowy cytat, drobne)
[[Plik:Tehran skyline may 2007.jpg|mały|<center>[[Teheran]] – stolica i największe miasto Iranu</center>]]
'''[[w:Iran|Iran]]''' (pers. ايران – Īrān; w języku polskim dawniej używano także formy '''Persja''') – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
* Cele obu państw częściowo się pokrywają. Najważniejszym zagrożeniem dla istnienia reżimu w Teheranie jest Ameryka, a jeśli to zagrożenie zniknie, obie strony będą zadowolone.
** Autor: [[George Friedman]], ''The Next Decade''. Książka cytowana w: ''Nowa Pax Americana'', Tygodnik Forum, nr 51/52, 2011, s. 7–9.
 
* Chętnie protestujemy przeciwko karze śmierci w Iranie; można ją dostać za morderstwo, ale też za homoseksualizm. Trudniej osądzić karę śmierci w USA. Tymczasem w Iranie rodzina zamordowanego może wybaczyć mordercy i uchronić go od stryczka. W USA – nie.
** Autor: [[Draginja Nadażdin]]
 
* Iran jest naprawdę ostatnim państwem, które może nam zarzucić zbyt małe zainteresowanie.
** Autor: [[Frank Walter Steinmeier]], „Polityka”, 6 stycznia 2007.
 
* Iran – była to dwudziesta siódma rewolucja, jaką widziałem w Trzecim świecie. W dymie i huku zmieniali się władcy, upadały rządy, na fotelach zasiadali nowi ludzie. Ale jedno było niezmienne, niezniszczalne, boję się powiedzieć – wieczne: bezradność. Jakże mi te siedziby komitetów irańskich przypominały to, co widziałem w Boliwii i w Mozambiku, w Sudanie i w Beninie. Co robić? A ty wiesz, co robić? Ja? Nie wiem. A może ty wiesz? Ja? Poszedłbym na całość. Ale jak? Jak iść na całość? Tak, jest to problem. Wszyscy zgodzą się, że jest to problem, nad którym warto dyskutować.
** Autor: [[Ryszard Kapuściński]], ''[[Szachinszach]]''.
 
* Odetnijcie głowę wężowi.

Menu nawigacyjne