Bronisław Geremek: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 332 bajty ,  12 lat temu
m
uproszczenie notki - to nie jest encyklopedia a wikicytaty
(Aktualizacja za Wikipedią. tu była ciągle stara wersja, zmieniona już dawno na Wikipedii.)
m (uproszczenie notki - to nie jest encyklopedia a wikicytaty)
[[Grafika:Bronislaw Geremek.jpg|thumb|Bronisław Geremek]]
'''Bronisław Geremek''' (ur. 6 marca 1932 w [[Warszawa|Warszawie]]), – [[Polska|polski]] [[polityka|polityk]]. Był członkiem [[PZPR|Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej]], związany z ROAD, następnie z Unią Demokratyczną oraz Unią Wolności, obecnie z Partią Demokratyczną - demokraci.pl, poseł Parlamentu Europejskiego; minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000. Z wykształcenia historyk, mediewista.
* Jest faktem, że środowisko moich przyjaciół, z którymi po 1989 roku zmienialiśmy Polskę, chciało być łaskawe dla wszystkich obywateli. Dać im szansę budowy nowej Polski. Ta druga strona, ludzi dawnego aparatu, z początku się nas bała, że będziemy się mścić. Ale kiedy zobaczyli, że nie pałamy chęcią zemsty, nabrali poczucia pełnego bezpieczeństwa i siły. Zaczęli nomenklaturowo dzielić korzyści, zyski i posady. Żałuję, że do tego doszło, uważam to za oczywistą patologię, pewnie mogliśmy to energiczniej zwalczać. Ale jednocześnie jestem historykiem z zawodu i sposobu myślenia. Lubię porównywać. Zatem kiedy spoglądam na Ukrainę, z którą wiąże nas historia, to widzę kraj pod wodzą gigantycznych magnatów, oligarchów. Spójrzmy na Rosję, na jej autorytarne rządy. Kiedy porównuję, to myślę, że nam się jednak udało. A te wszystkie patologie były ceną transformacji. Należy te nieprawidłowości zwalczać, ale nie metodą gilotyny, ograniczania demokracji.
** Źródło: z wywiadu w Nowej Trybunie Opolskiej [http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070429/WYWIAD/70430027/-1/RSS]

Menu nawigacyjne

Narzędzia osobiste

Przestrzenie nazw

Warianty

Więcej