Marian Hemar: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1461 bajtów ,  9 lat temu
uzupełnienie, łamanie wierszy, notka, kat.
m (wymiana ilustracji, dr. techn. - problem z przypisem - del {{dopracować}})
(uzupełnienie, łamanie wierszy, notka, kat.)
[[Plik:Marian Hemar.png|mały|<center>Marian Hemar, przed 1939</center>]]
'''[[w:Marian Hemar|Marian Hemar]]''' (urodzony jako '''Jan Maria Hescheles''', pseud. '''Jan Mariański''', '''Marian Wallenrod''' i in.; 1901–1972) – polski poeta, satyryk, komediopisarz i tłumacz.
* Autorzy dzielą się na dwie kategorie: od jednych nie można nic wydostać, od drugich nie można się opędzić.
** Źródło: artykuł w zbiorze ''Awantury w rodzinie''<ref name="Mieszkowska„Mieszkowska">Cytaty za: Anna Mieszkowska, ''Ja, kabareciarz'', Warszawa 2006, str. 321.</ref>.
 
* Co to jest pech? Jest to zdrobniała katastrofa<ref name="«Mieszkowska"/>.
 
* ... Cóż za szmata<br />Pod pozorami literata.<br />Popatrzcie na ten rzymski profil:<br />Były frankofil i angliofil<br />I były sanacyjny cwaniak,<br />Pan-europejczyk i Pen-klubczyk,<br />Przechrzta co tydzień, na wyścigi<br />Co z wszystkich sobie wziął religii<br />Jedną religię: Oportunizm -<br />Dziś się obrzezał na komunizm.
** Opis: o Antonim Słonimskim.
 
* Czy pani Marta jest grzechu warta?<br /> – Ta myśl uparta zabija mnie.<br />Bo dla mnie Marta – zakryta karta,<br />Być może warta, być może nie.
** Źródło: ''Czy pani Marta jest grzechu warta?''
** Zobacz też: [[Marta]]
 
* Dużo chaosu o nic.
** Źródło: ''Drzewo genealogiczne''.
 
* Gotowiście na wszystko?<br />Ha, dobrze, jam też gotów.<br />Słuchajcie: światem rządzi<br />Wielka zmowa idiotów.
* Że niezależnie od tego<br />Z jakiego pochodzę miasta<br />Ja w ogóle nie jestem<br />Polakiem od Króla Piasta,<br /><br />Z krwi lechickiej, z przypadku<br />Nie z metrykalnych przyczyn.<br />Moja ambicja, że jestem<br />Polakiem ochotniczym,(...)
** Źródło: ''Trzy powody''.
 
==O Marianie Hemarze==
* Może dlatego – mimo że Hemar był poetą, dramaturgiem, satyrykiem, oratorem, fraszkopisarzem i lirykiem – osobiście ceniłem szczególnie jego prozę, klarowność jego artykułów i esejów: ich żywotność, wszechstronność, precyzję wyrazu.
** Autor: [[Józef Mackiewicz]], cyt. za: Agata Szwedowicz, [http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/114664.html ''Hemar miałby dziś 110 lat'', PAP, 5 kwietnia 2011]
 
* Przyjedzie taki drań z Galicji, bidula, skromne to i ciche. Już po roku puszy się we własnym aucie, we własnym futrze, ma co najlepsze krawaty i co najlepsze dowcipy, ani się człowiek obejrzał, a już pierwszorzędny piosenkarz, gwiazda, ba – trzy gwiazdki kabaretu polskiego. Wyrósł na naszych oczach na Fredrę piosenki żydowskiej, mało mu, wlazł na scenę Teatru Polskiego i tam swoje dowcipy wytrząsa. Ma fantazję i pomysłowość, ma żywe poczucie sceny i aktora, a to już na naszym bezrybiu nie rak, ale cały szczupak po żydowsku, albo sandacz z jajami.
** Autor: [[Antoni Słonimski]], cyt. za: Agata Szwedowicz, [http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/114664.html ''Hemar miałby dziś 110 lat'', PAP, 5 kwietnia 2011]
 
==Przypisy==
 
{{DEFAULTSORT:Hemar, Marian}}
[[Kategoria:Polscy dramaturdzy]]
[[Kategoria:Polscy poeci]]
[[Kategoria:Polscy satyrycy]]
[[Kategoria:Polscy tłumacze]]
128 610

edycji

Menu nawigacyjne