Simon Reynolds

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Simon Reynolds

Simon Reynolds (ur. 1963) – angielski krytyk muzyczny specjalizujący się w tematyce tanecznej muzyki elektronicznej.

  • Każda forma sztuki dochodzi do punktu, w którym nagromadziło się w niej tyle historii, że same archiwa przyciągają z wręcz grawitacyjną siłą, której coraz trudniej jest się oprzeć. Z czasem wydaje się, że jedyna droga rozwoju gatunku wiedzie przez znój i trud. Wówczas artysta może postępować „naprzód” znacznie łatwiej i przyjemniej, mając na celu jedynie badanie przeszłości.
  • Nie wiem, czy retromania jest „konieczna” – nie powinno się mówić o historii muzyki jak o procesie, który ma cel, który prowadzi do jakiegoś przeznaczenia albo określonego wyniku. Przez ostatnie 10-15 lat tkwimy jednak w retromanii, która przenika całą muzykę – co nie oznacza, że nie nic się nie rozwija, lecz raczej, że nowości są spychane na bok, zupełnie porozrzucane – to raczej odosobnieni twórcy, a nie całe gatunki czy ruchy. Poza dubstepem w XXI wieku nie powstał żaden istotnie nowy gatunek muzyczny. Co najwyżej można tu mówić o drobnych przesunięciach w obrębie zastałego hip-hopu i kultury indie. Historia XXI wieku to jak na razie statyczność i spowolnienie, które zamykam pod hasłem „retromania”.
  • Wiele dobrze znanych, zużytych, już niepotrzebnych pomysłów wraca wciąż i wciąż. Z zasadą zrób-to-sam wiąże się problem wytwarzania muzyki w nadmiarze, co możliwe jest dzięki dostępnym dziś narzędziom technicznym. Wielu utalentowanych ludzi, choć nie artystów, podejmuje dziś się tworzenia muzyki. A myślenie w skali retro przemawia do wielu, bo wymaga włożenia pewnego wysiłku – samo tworzenie i poprawianie sztuki może być bardzo przyjemne.
    Ale do tego nie trzeba myśleć o najtrudniejszej części tworzenia, jaką jest wizja, innowacyjność – podejmowanie wątków, którymi nikt wcześniej się nie zajął – wyciąganie czegoś nowego na światło dzienne.