Selim I Groźny

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Selim I Groźny

Selim I Groźny (Selim I Okrutny; 1470–1520) – sułtan Imperium Osmańskiego od 1512 do śmierci, ojciec Sulejmana Wspaniałego.

  • Dywan jest wystarczająco duży, by siedzieli na nim dwaj sufi, ale świat nie jest wystarczająco duży, by rządzili nimi dwaj królowie.
    • Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 114.

O Selimie I Groźnym[edytuj]

  • Kolejny władca – Selim – w pełni już zastosował okrutne prawo. Po wstąpieniu na tron natychmiast zamordował swych braci Ahmeda i Korkuta wraz z ich synami. Dzięki temu, zamiast tracić czas na toczenie wojny domowej, mógł się od razu skupić na zewnętrznej ekspansji imperium, osiągając w tym doskonałe rezultaty. W latach 1516–1517 podbił mamelucki Egipt, zapewniając swemu państwu niekwestionowaną hegemonię w świecie islamskim. Gdy umierał, Turcja osmańska zajmowała obszar trzykrotnie większy niż w momencie jego wstąpienia na tron.
    • Autor: Marcin Szymaniak, Jak sułtan z klatki, „Focus Historia” nr 12 (92)/2014 (grudzień)
  • Sułtan Selim I podbił cały Środkowy Wschód, w tym Mekkę, Medynę i Jerozolimę, czyniąc go częścią imperium osmańskiego w trakcie krótkich, okrutnych i niezwykle pomyślnych rządów. Po krwawym rozprawieniu się ze wszystkimi lokalnymi konkurentami uczynił z imperium Osmanów najpotężniejsze państwo świata islamskiego. Był jednym z najokrutniejszych, a zarazem największych sułtanów w dziejach. (…) W czasie krótkich, lecz wyjątkowo skutecznych rządów Selim, działając z niezwykłą energią i bezwzględnością, skonsolidował i umocnił swą władzę zarówno w kraju, jak i na całym Środkowym Wschodzie. Usuwał ze swej drogi każdego, kto na niej stanął, stanowiąc dlań zagrożenie. Kiedy umarł, pozostawił po sobie imperium, które rozciągało się od Nilu na południu i Oceanu Indyjskiego na wschodzie po Dunaj na północy i Adriatyk na zachodzie. (…) Gotów był zabić własnych synów, by tylko osiągnąć swój cel – przeszedł do historii jako Selim Okrutny.
    • Autor: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 114–115.