Przejdź do zawartości

Słowo się rzekło, kobyła u płotu

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Słowo się rzekło, kobyła u płotu.

  • Słowo się rzekło, kobyła u płotu.
    • Znaczenie: używane dla podkreślenia, że dane słowo, bez względu na późniejsze okoliczności, powinno być dotrzymywane.
    • Opis: anegdota po raz pierwszy zapisana przez Wacława Potockiego, Mazur z kobyłą w zbiorze Iovialitayes opublikowanym w 1747 roku. Za jej pierwowzór uchodzi arabska Powieść o księciu Maanie i o tym, co mu się przytrafiło.

      Anegdota o szlachcicu Jakubie Zaleskim i królu Janie III Sobieskim

      Pewnego razu szlachcic spod Łukowa, Jakub Zaleski, przyjechał konno (była to wówczas naturalna forma podróżowania) do Warszawy; chciał wyprosić u Jana III Sobieskiego starostwo po swym zmarłym bracie. Króla na zamku nie było, bawił na polowaniu. Zaleski, szukając w puszczy myśliwych, natknął się na dworzanina. Zapytany przez niego, co będzie, jeśli król nie przychyli się do prośby o urząd wójta, odparł: to niech w ogon moją kobyłę pocałuje.

      Kiedy szlachcic znalazł się przed obliczem króla, rozpoznał w nim przypadkowego dworzanina. Władca jeszcze raz zapytał, co będzie, jeśli Zaleskiemu nie przyzna starostwa. Ten wtedy rzekł: Słowo się rzekło, kobyła u płotu.

      Króla rozbawiła śmiała odpowiedź, udzielił zgody, a słowa te, obecnie uważane za przysłowie, dotrwały do dnia dzisiejszego.

Zobacz też: