Ryszard Skubisz
Wygląd
Ryszard Skubisz (ur. 1950) – profesor zwyczajny nauk prawnych specjalizujący się w prawie własności intelektualnej, kierownik Katedry Prawa UE na UMCS, radca prawny i wieloletni rzecznik patentowy.
- ACTA stwarza faktycznie uprzywilejowaną sytuację wielkich przedsiębiorstw w stosunku do innych uczestników obrotu gospodarczego. Podkreślam – ACTA nie zachowuje równowagi między interesami tych wielkich firm, a interesami wszystkich pozostałych, którzy są zainteresowani dostępem do dóbr intelektualnych. Uważam za zdecydowanie błędną tezę głoszącą, że im silniejsza i bardziej restrykcyjna jest ochrona wartości intelektualnych, tym lepiej.
- Najlepiej byłoby, gdyby upoważniona instytucja UE, skierowała odpowiednie pytanie w sprawie ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Ten Trybunał mógłby zająć stanowisko w sprawie zgodności porozumienia ACTA z prawem UE.
- Trzeba pamiętać, że interesy gospodarcze takiego kraju, jak Polska, będącego wciąż na dorobku, są rozbieżne z interesami krajów wysokorozwiniętych, a ACTA bezdyskusyjnie tego faktu nie uwzględnia.
- W najnowszym zagranicznym piśmiennictwie specjalistycznym występują głosy krytyczne. Nie spotkałem dotąd w tych publikacjach akceptacji porozumienia ACTA jako takiego. Pragnę także zwrócić uwagę, że przed ponad rokiem została opublikowana opinia najwybitniejszych specjalistów Europy Zachodniej w dziedzinie prawa własności intelektualnej, która poddaje bardzo głębokiej i wszechstronnej krytyce porozumienie ACTA. (…) Wśród znawców prawa własności intelektualnej, włącznie z specjalistami w obszarze prawa Internetu, występuje zdecydowana, choć wyważona krytyka porozumienia ACTA.
- Wejście w życie ACTA zdecydowanie zachęci do podejmowania działań nie tylko wobec rzeczywistych naruszycieli, ale także wobec jedynie podejrzanych o naruszenie. Będzie to miało negatywny wpływ, w niemożliwym dzisiaj do ustalenia stopniu, na korzystanie z Internetu.