Ryszard Bugajski
Wygląd
Ryszard Bugajski (1943–2019) – polski reżyser, prozaik, scenarzysta i tłumacz.
- [Człowiek] Pozostanie, jakim jest – jednocześnie wspaniałym i potwornym.
- Źródło: „Ekran” nr 3/1990
- Filmy historyczne kosztują znaczniej więcej niż współczesne. Nawet nie chodzi tu o epokę, w której rozgrywa się akcja. One po prostu wymagają większej precyzji w odtwarzaniu szczegółów. Jest to bardzo istotne.
- Po Przesłuchaniu dostałem list od więźniarki z epoki stalinowskiej, uważającej, że obraziłem wszystkich więźniów komunizmu, pokazując oficerów UB jako postaci posiadające ludzkie odruchy. (…) A przecież świat nie jest biało-czarny. W dodatku żeby opowiedzieć interesującą historię, trzeba pokazać zło w sposób uczłowieczony.
- Źródło: „Rzeczpospolita”, 10 grudnia 2004
- Zobacz też: Przesłuchanie
- (…) Polacy bardzo specyficznie widzą siebie na tle historii świata. Uważamy się za naród pokrzywdzony przez wszystkich innych. Jednak to, że sami też mamy coś na sumieniu już nam łatwo przez gardło nie przechodzi. Podobnie fakt, że w niektórych przypadkach sami byliśmy winni swoim nieszczęściom. Generalnie dojście do prawdy historycznej jest bardzo trudne, ponieważ tak naprawdę nie ma tylko jednej prawdy. Zawsze możliwa jest jakaś interpretacja konkretnego wydarzenia czy okresu. Natomiast zadaniem reżysera jest własne zinterpretowanie historii i przedstawienie takowej na ekranie. Mało tego uważam, że ma on do tego pełne prawo.
- Sądzę zresztą, że wobec powszechnego zaniku w Polsce podstawowych wartości moralnych, demoralizacji władzy, środowisk dziennikarskich i twórczych, będą się jeszcze powtarzać.
- Opis: o aferach podobnych aferze Rywina.
- Źródło: „Rzeczpospolita”, 24 stycznia 2003
O Ryszardzie Bugajskim
[edytuj]- Twórca Przesłuchania to jeden z niewielu zawodowców w polskim kinie, którzy potrafią robić kino polityczne.