Rutherford Hayes

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Rutherford Hayes

Rutherford Birchard Hayes (1822–1893) – amerykański polityk i wojskowy, 18. prezydent Stanów Zjednoczonych (1877–1881).

 • Oficer w służbie czynnej, który w okresie kryzysu występuje z wojska, aby walczyć o miejsce dla siebie w Kongresie, zasługuje na to, by go oskalpować.
  • Opis: po zgłoszeniu jego kandydatury na kongresmena (1864).
  • Źródło: Longin Pastusiak, Prezydenci. Stany Zjednoczone od Andrew Johnsona do Franklina D. Roosevelta, Warszawa 1989, s. 81.
 • Ten służy najlepiej swej partii, kto służy najlepiej krajowi.
  • Źródło: Longin Pastusiak, Prezydenci. Stany Zjednoczone od Andrew Johnsona do Franklina D. Roosevelta, Warszawa 1989, s. 88.

O Rutherfordzie Hayesie[edytuj]

 • Wybory w głosowaniu powszechnym wygrywa Samuel Tilden, ale 20 głosów elektorskich pozostaje nieobsadzone. Pochodzą m.in. ze stanów południowych, w których nadal tli się zbrojna irredenta. Kolegium elektorskie nie może się zebrać. Parlament powołuje groteskową komisję by ustalić, kto w ogóle te wybory wygrał. Po czteromiesięcznym klinczu Thomas Alexander Scott, prezes Pennsylvania Railroad – wówczas największej korporacji świata – proponuje południowcom deal: poprą republikanina Rutherforda Haysa. W zamian za to Hayes wycofa wojska federalne z Południa (de facto dając wolną rękę Ku-Klux-Klanowi) a magnaci kolejowi wybudują połączenie Południa z Pacyfikiem.
  Deal przechodzi: po raz pierwszy w historii USA prezydentem zostaje kandydat, który dostał mniej głosów od rywala. Oligarchowie odbierają to jako sygnał: kupiliśmy Biały Dom! Jesteśmy bardziej bezkarni niż za Granta!