Rozjaśniając ścieżkę do oświecenia

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Rozjaśniając ścieżkę do oświecenia (ang. Illuminating the Path to Enlightenment) – książka autorstwa XIV Dalajlamy Tenzina Gjaco wydana w 2002. Tłumaczenie – Zbigniew Modrzejewski.

  • Czas zawsze upływa, minuta po minucie, sekunda po sekundzie. Wraz z czasem upływa nasze życie. Nikt tego nie zatrzyma. Jednakże, jedna rzecz jest w naszych rękach, a jest nią to, czy będziemy marnować ten czas, który mamy, czy nie, czy będziemy trwonić go w sposób negatywny, czy spożytkujemy go w konstruktywny sposób. Upływ czasu w naszym życiu jest taki sam dla nas wszystkich, jak również istnieje podstawowa równość pomiędzy tymi z nas, którzy są częścią tego czasu. Różnica leży w naszym stanie umysłu i motywacji.
  • Skąd wiemy, że jest możliwe dokonanie transformacji naszego umysłu? Wynika to z dwóch powodów. Jednym jest fundamentalne prawo nietrwałości, mówiące że wszystkie rzeczy i zdarzenia podlegają transformacjom i zmianom. Jeżeli zbadamy to głębiej, zdamy sobie sprawę, że w każdej chwili, wszystko, co istnieje, przechodzi przez proces zmiany. Na przykład, nawet jeżeli mówimy, że osoba z wczoraj istnieje dzisiaj, jako ta sama, niezmieniona osoba, to i tak wszyscy jesteśmy świadomi nietrwałości na powierzchownym poziomie codziennych doświadczeń. Na przykład, że nawet ziemia, na której żyjemy, pewnego dnia przestanie istnieć.