Roxana Baldetti

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roxana Baldetti

Ingrid Roxana Baldetti Elías (ur. 1962) – gwatemalska dziennikarka i polityk, 13. wiceprezydent Gwatemali w latach 2012–2015 (pierwsza kobieta w historii na tym stanowisku).

  • Matka dwóch mężczyzn, którzy kochają swój kraj i którzy są moją inspiracją.
    • Opis: o sobie na jednym z portali społecznościowych.
    • Źródło: Aneta Szylbert-Wijaszka, Roxana Baldetti. Ozdoba Gwatemali, Portal Spraw Zagranicznych, 8 kwietnia 2014

O Roxanie Baldetti[edytuj]

  • O Roxanie Baldetti pisze się mało lub wcale. Próżno szukać też jej komentarza do obecnie trwającego w Gwatemali rozliczenia z wojną domową, która pozostawiła po sobie setki tysięcy ofiar (głównie w ludności rdzennej) i ogromne rzesze sierot. Patrząc na miłą twarz pani wiceprezydent nasuwa się pytanie, czy wniesie ona do wizerunku Gwatemali coś więcej aniżeli tylko swoją urodę? Roxana Baldetti nie dorównuje swoją sławą choćby innej znanej Gwatemalce – Rigobercie Menchu, której książka o wojnie domowej, pomimo ogromnych kontrowersji, zwróciła uwagę świata na ten kraj i jego problemy. Wiceprezydent Gwatemali wydaje się być mało aktywna, ograniczając rolę kobiety w polityce raczej do ozdoby, niż konkretnego działania. W przeciwieństwie do innych kobiet na najwyższych stanowiskach w regionie, wydaje się być pozbawiona ambicji i nie zajmuje żadnego konkretnego stanowiska w kluczowych dla jej kraju sprawach. A może to patriarchalizm i machismo w Gwatemali, kraju zupełnie jednak innym niż Chile, Argentyna czy Brazylia, nie pozwalają jej na więcej?
  • Opinie o Roxanie Baldetti, wyrażane choćby na portalach społecznościowych, są różne. Więcej zdaje się być w nich jednak zachwytu nad urodą pani prezydent niż nad jej pracą. Również prasa światowa koncentruje się raczej na skandalach wokół Baldetti niż na jej dokonaniach politycznych. Na początku tego roku BBC donosiła o obsypaniu wiceprezydent mąką przez inną Gwatemalkę podczas prezentacji sprawozdania z rządów Pereza Moliny. Popularnym tematem dziennikarskich dociekań jest też status materialny Baldetti. Prasa rozpisuje się o jej dobytku, posiadłościach i rezydencjach, o stylu życia jej rodziny i „rozpasaniu” jej synów. W kraju o tak dużym odsetku ludności żyjącej poniżej minimum socjalnego tego typu informacje zawsze wzbudzają szeroką polemikę oraz spekulacje na temat nielegalnych źródeł pochodzenia majątku Baldetti.