Romuald Koperski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Romuald Koperski

Romuald Koperski (1955–2019) – polski podróżnik, pisarz, pilot samolotowy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista.

  • Podróżując po Syberii spotyka się różnych ludzi, bandziorów, rekieterów. Bywa się w towarzystwach, gdzie nieporozumienia się załatwia w najlepszym przypadku na pięści. Ale to też wszystko jest szkoła. Człowiek, który przestaje się bać, szybko kończy życie. Natomiast nie jest to bojaźń, która może ograniczać.
  • Przeważnie im mniejszy poziom intelektualny, tym głębsza, bardziej fanatyczna wiara. Ludzie wierzą dosłownie w absurdy i odbywa się to zbiorowo. Dla przykładu, jeżeli jedna osoba ma urojenia, to oficjalnie mówi się o chorobie psychicznej. Jeżeli urojenia ma wielu ludzi, to mowa jest o religii.
  • Wrogość między narodami potrzebna jest tylko obłąkanym dyktatorom. Hoduje się ją przez izolację i sączenie nienawistnej propagandy. Poznanie innych kultur jest zawsze źródłem bogactwa duchowego i powinniśmy robić wszystko, żeby mieć dostęp do najlepszych dzieł naszych sąsiadów i pokazywać im nasze.