Roman Stopa
Wygląd
Roman Stopa (1895–1995) – polski językoznawca, afrykanista, muzykolog, folklorysta, poeta.
- Czyż nie piękniejsze kwiaty na łące
Niźli bukiety w kościołach?
Czyż nam nie milsze słońce gorące
Niźli żar świec na cokołach?- Źródło: Mówią kwiaty
- Zobacz też: kwiat
- Pigmeje, którzy żyją w pasie lasów tropikalnych od Kamerunu w Afryce aż po Nową Gwineę i Filipiny, są najmniejszymi ludźmi na świecie; wzrost ich wynosi przeciętnie 142 cm, a waga 40 kg; mają przy tym doskonałe proporcje ciała. Ich niski wzrost usiłowano w różny sposób wyjaśnić: przypuszcza się, że pewną rolę odgrywało tu środowisko geograficzne i związany z tym rodzaj pożywienia. Pigmeje mają czarną barwę skóry. Trudnią się zbieractwem i myślistwem, czasem rybołówstwem; odznaczają się wielkim zamiłowaniem do tańca i wyjątkową zdolnością naśladownictwa.
- Źródło: Z Czarnego Lądu, wybór i tłum. Joanna Mantel-Niećko, Nina Pilszczikowa, Roman Stopa, Wiedza Powszechna, Warszawa 1958, seria: Myśli Srebrne i Złote, s. 183–184.
- Zobacz też: Pigmeje
O Romanie Stopie
[edytuj]- Przez pół wieku rozwijały się na UJ studia afrykanistyczne. Zainicjował je w 1945 roku prof. Roman Stopa (1895–1995), absolwent filologii klasycznej UJ, doktor językoznawstwa indoeuropejskiego (1927), najwybitniejszy afrykanista polski (…). W czasie okupacji Roman Stopa brał udział w tajnym nauczaniu na UJ, a od zakończenia wojny prowadził wykłady z języków afrykańskich: suahili, hausa, ewe, i języków buszmeńskich oraz muzykologii porównawczej ludów Afryki dla studentów filologii orientalnej. Był pierwszym polskim afrykanistą, pionierem glottogonii, znawcą etnografii i etnologii Buszmenów oraz Hotentotów; założycielem Language Origins Society. Jego pionierskie prace z dziedziny fonetyki (…) stanowią kamień milowy w badaniach afrykanistycznych.
- Autor: Kinga Maciuszak, Z historii orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, „Alma Mater” nr 120–121/2009, s. 140.