Przejdź do zawartości

Roj Miedwiediew

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Roj Aleksandrowicz Miedwiediew (ur. 1925) – radziecki (rosyjski) publicysta, socjolog i historyk gruzińskiego pochodzenia, do 1969 działacz komunistyczny, następnie dysydent; brat bliźniak Żoresa.

  • Ludzie z otoczenia Stalina byli pod wieloma względami do siebie podobni, ale też bardzo różnili się między sobą. Jedni z nich zdolni byli wykonać każdy, najokrutniejszy nawet i najbardziej niesłuszny rozkaz, uświadamiając sobie jego okrucieństwo i „nie odczuwając satysfakcji”. Drudzy wciągali się stopniowo do zbrodni i stawali się sadystami, którym okrutne orgie i znęcanie się nad ludźmi sprawiały przyjemność. Trzeci wykonywali swą pracę z obojętnością robota lub zawodowego oprawcy, nie przeżywając szczególnych emocji, ale i nie wykazując inicjatywy. Inni przeistaczali się w fanatyków i dogmatyków, zmuszając się do szczerej wiary, że wszystko co robią jest potrzebne dla partii, rewolucji a nawet dla „świetlanej przyszłości”. Nie byli zdolni do skruchy czy żalu. Niektórzy byli po prostu ludźmi słabymi, a ponadto ograniczonymi i głupimi, nie zastanawiającymi się zbytnio nad swymi postępkami i nie rozumiejącymi do końca sensu zachodzących zdarzeń. Uspokajali sumienie myślą, że „góra wie lepiej”.
    • Źródło: Ludzie Stalina, przedmowa do pierwszego wydania, tłum. Tadeusz Kaczmarek, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989, s. 8.
  • Z punktu widzenia siły woli, okrucieństwa, Stalin był postacią wyjątkową. Jako kat swego narodu, jako tyran niemal nie miał sobie równych.
    • Źródło: Z powodzi faktów, cyt. za: Fenomen Stalina, tłum. Maria Kotowska
    • Zobacz też: Józef Stalin