Raymond Kurzweil
Wygląd
Raymond „Ray” Kurzweil (ur. 1948) – amerykański naukowiec, futurolog, transhumanista.
The Age of Spiritual Machines (1998)
[edytuj]- Bardzo dużo komputerów będzie miało kamery, dzięki którym na podstawie wyglądu twarzy rozpoznają uprawnionego użytkownika.
- Zobacz też: kamera
- Będziemy używać przede wszystkim przenośnych komputerów, od małych urządzeń z wyświetlaczem wielkości karty kredytowej po monitory rozmiarów książki.
- Komputer wartości tysiąca dolarów będzie mógł dokonywać bilionów operacji na sekundę.
- Zobacz też: komputer
- Monitory komputerowe będą miały taką jakość, żeby można było na nich bez problemu czytać dokumenty czy książki; dlatego np. gazety będą czytane powszechnie na urządzeniach wielkości książki.
- Zobacz też: monitor
- Wiele spraw – np. rezerwację hoteli – załatwiać się będzie poprzez komputerowe systemy rozpoznawania mowy.
- Znikną kable – komunikacja między urządzeniami będzie odbywać się bezprzewodowo. Dostęp do Internetu obędzie się bez kabli.
- Zobacz też: internet
Inne
[edytuj]- Biotechnologia pozwoli przeprogramować procesy starzenia zachodzące w naszych ciałach. Kolejnym etapem będzie zatrudnienie nanotechnologii – mikroskopijne urządzenia będą naprawiać zniszczenia w organizmie, zwalczać infekcje czy nowotwory. Wreszcie dojdziemy do momentu, w którym nauczymy się tworzyć kopie zapasowe wszystkich informacji zapisanych w naszym mózgu, czyli tego, co nazywamy świadomością. Kiedy to się stanie? Myślę, że już za 50 lat. Wówczas pojawią się technologie, których nawet nie potrafimy sobie dziś wyobrazić.
- Źródło: rozmowa Edwina Bendyka i Marcina Rotkiewicza, To żadna tajemnica, polityka.pl, 7 lutego 2014.
- Zobacz też: proces starzenia się
- Do osobliwości dochodzi wówczas, gdy w wyniku koncentracji materia uzyskuje nieskończoną gęstość – z sytuacją taką mamy najprawdopodobniej do czynienia w czarnych dziurach. Ja jednak nie zajmuję się fizyką, lecz wykorzystuję metaforę osobliwości do przełomu, do jakiego zmierza ewolucja technologii. (…) Tempo rozwoju technik przetwarzania informacji nieustannie przyspiesza. Mamy do czynienia z coraz bardziej złożonymi i potężnymi systemami technicznymi, a cykle powstawania kolejnych generacji stają się coraz krótsze. (…) Przyspiesza także samo tempo zmiany, w efekcie nadchodzi moment, kiedy nie zdołamy już nadążać za uciekającą techniką, chyba że dojdzie do połączenia biologii z techniką i wzmocnienia ludzkich możliwości za pomocą rozwiązań technicznych.
- Źródło: rozmowa Edwina Bendyka i Marcina Rotkiewicza, To żadna tajemnica, polityka.pl, 7 lutego 2014.
- Zobacz też: informacja, technika
- Myślę, że przekroczymy naszą biologię i jej ograniczenia na wielu polach. Co zresztą już robimy, przedłużając statystyczny czas życia człowieka. Nie wierzę natomiast, że zniknie coś takiego jak człowieczeństwo. Nasza wyjątkowość polega na zdolności radykalnego zmieniania świata i własnej natury. W przyszłości, dzięki biotechnologii czy nanotechnologii, wzmocnimy nasze zdolności. Przyszłość widzę jako wielką erupcję ludzkiej wiedzy i twórczości – m.in. muzyki, poezji i nauki.
- Źródło: rozmowa Edwina Bendyka i Marcina Rotkiewicza, To żadna tajemnica, polityka.pl, 7 lutego 2014.
- Zobacz też: człowiek, biologia
- Scenariusz, w którym ludzie ścigają cyborgi, nie trzyma się kupy, ponieważ w przyszłości nie da się oddzielić jednych od drugich. Dziś leczymy chorobę Parkinsona za pomocą implantów mózgowych wielkości fasolki. Zwiększcie możliwości tego urządzenia jakiś miliard razy i zmniejszcie jego rozmiar o jakieś sto tysięcy, a będziecie mieli jako takie pojęcie, co będzie się działo za 25 lat. To nie będzie coś w rodzaju: „Dobra, cyborgi na lewo, ludzie na prawo”. Jedni i drudzy będą całkiem nierozdzielni.
- Źródło: Ian Sample, Frankensteins’s Mycoplasma, „The Guardian”, 8 czerwca 2007.
- Zobacz też: Craig Venter, Łowca androidów
- W następstwie Osobliwości inteligencja pochodząca od swych biologicznych początków w ludzkim mózgu i od swoich technologicznych początków w pomysłowości człowieka zacznie nasycać materię i energię od środka. Osiągnie to przez reorganizację materii i energii w celu zapewnienia najlepszego poziomu przetwarzania po to, by rozprzestrzeniać się ze swojego miejsca pochodzenia na Ziemi.
- Źródło: Nadchodzi osobliwość: kiedy człowiek przekroczy granice biologii, tłum. Anna Nowosielska i Eliza Chodkowska, Kurhaus Publishing, Warszawa 2013, s. 35.
- Zobacz też: osobliwość technologiczna