Ranavalona I Okrutna

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ranavalona I Okrutna

Ranavalona I Okrutna (1788?–1861) – królowa Madagaskaru jako żona Radamy I, po jego śmierci władczyni kraju od 1828 do śmierci, po której rządy przejął jej syn Radama II.

 • Doszły mnie słuchy, że Biblia jest zła. Opowiada ona o nowym królu, zwanym Bogiem oraz o jego premierze i synu, Jezusie Chrystusie. Usiłują oni przekonać moich poddanych, aby stali się częścią ich Królestwa Niebieskiego, modlili się do ich Króla Boga i prosili go o łaski. Jak wszyscy dobrze wiecie, jest tu tylko jedno królestwo – królestwo naszych przodków Randriamasinavalony, Randrianampoinimeriny, Radamy i moje! Oznajmiam, że odtąd moje królestwo nie będzie podzielone. Nie będzie w nim ich Królestwa Niebieskiego, ich Boga, który chce nami rządzić, ani ich Jezusa Chrystusa! Oni rządzą białymi ludźmi zza morza. Nie pozwolę na to, by zwodzili moich poddanych.
  • Źródło: James H. Fisher, Friends in Madagascar, Society of Friends, 1940, cyt. za: Shelley Klein, Największe zbrodniarki w historii, tłum. Barbara Gutowska-Nowak, wyd. Muza, Warszawa 2006, ISBN 8373198547, s. 87–88.

O Ranavalonie I Okrutnej[edytuj]

 • Mogła mieć czterdzieści-pięćdziesiąt lat, twarz miała raczej okrągłą z małym, prostym noskiem, brew cienką i małe usta o pełnych wargach; jej skóra była gładka i czarna jak węgiel – a wtedy napotykałeś jej oczy i z nagłym, lodowatym dreszczem przerażenia pojmowałeś, że wszystko, co o niej słyszałeś, to prawda i że okropności, które wcześniej oglądałeś nie potrzebują żadnego więcej wytłumaczenia. Oczy te były małe i myślące, i złe, jak oczy węża; patrzyły bez mrugnięcia, a w ich głębi czaiło się przerażające okrucieństwo i złośliwość.
  • Autor: George MacDonald Fraser, Flashman’s Lady, wyd. Barrie & Jenkins, 1977
  • Źródło: Shelley Klein, Największe zbrodniarki w historii, op. cit., s. 86.
 • Wszyscy członkowie panującego rodu Hova podporządkowani byli krwawym i żelaznym rządom Ranavalony. Jej dewizą było hasło „Krew, krew i jeszcze raz krew”.
  • Autor: Helmut Werner, Tyranki. Najokrutniejsze kobiety w historii, tłum. Monika Gajowa, Wydawnictwo Jeden Świat, Warszawa 2005, ISBN 8389632241, s. 214.