Przejdź do zawartości

Qin Shi Huang

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Qin Shi Huang

Qin Shi Huang (259–210 p.n.e.) – pierwszy cesarz Chin (władca Cesarstwa Chińskiego) od 221 p.n.e. do śmierci.

 • Jeśli będziesz rządził ludźmi, stosując kary, ludzie będą się bać. Bojąc się, nie będą popełniać występków.
  • Opis: legistyczna reguła Shang Yanga, którą kierował się Qin Shi Huang w trakcie swoich rządów
  • Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 16.

O Qin Shi Huangu[edytuj]

 • Cesarz Qin zakopał żywcem 460 uczonych, a myśmy zakopali 46 tysięcy. Czyż nie powstrzymaliśmy kontrrewolucjonistów i nie zabiliśmy trochę intelektualistów? Debatowaliśmy z demokratami, którzy oskarżają nas, że jesteśmy drugim Qin Shi Huangiem. Oni się mylą. Jesteśmy stukrotne więksi, niż Qin Shi Huang.
  • Autor: Mao Zedong
  • Źródło: Shlomo Avineri, Varieties of Marxism, Haga 1977, s. 89.
 • Qin Shi Huang był twórcą pierwszego, zunifikowanego chińskiego imperium, które powstało po "okresie walczących królestw". Do 221 r. p.n.e. udało mu się podbić ostatnie rywalizujące ze sobą królestwa na terenie Chin i ogłosić się najwyższym władcą w państwie - Pierwszym Cesarzem. Był on wybitnym, bezwzględnym mężem stanu i zdobywcą, obsesyjnie dążącym do wyznaczonych sobie celów, nękanym przez napady szaleństwa, mającym skłonności sadystyczne i cierpiącym na paranoję. Sposób rządzenia Qin Shi Huanga szybko uległ degeneracji i przerodził się w brutalną i krwawą tyranię. Choć w Chinach Pierwszy Cesarz miał zawsze opinię tyrana, przewodniczący Mao Zedong, inny bezwzględny dyktator, właśnie z nim się utożsamiał i przedstawiał go jako swego wielkiego poprzednika.