Pomoc:Przeszukiwanie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Poniżej znajdziesz informacje dotyczące sposobu działania wyszukiwarki Wikicytatów oraz rady, które mogą pomóc ci szybciej znaleźć poszukiwany artykuł.

Wszystkie słowa wyszukiwane muszą być na stronie[edytuj]

W wyniku wyszukiwania wypisane zostaną tylko te strony, które zawierają w swojej treści wszystkie słowa podane w szukanej frazie. Dlatego jeżeli wyszukiwanie będzie puste, usuń któreś ze słów w szukanej frazie, a także upewnij się, czy są one poprawnie wpisane. Ponadto jeśli wpisałeś np. słowo "śląsk", nie zostaną znalezione strony zawierające w swej treści np. wyraz "śląski".

Należy unikać stosowania krótkich i powszechnych słów[edytuj]

Niestosowanie się do tej reguły jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia wyszukiwania. Należy wtedy usunąć powszechne słowa takie jak „aby”, „ale”, „bardzo” itd. Pełna lista tych słów znajduje się na stronie Wikipedia:Stopwords.

Wyszukiwanie nie bierze pod uwagę wielkości liter[edytuj]

Wyszukiwanie słów "fortran", "Fortran" i "FORTRAN" da te same wyniki.

Tylko główna przestrzeń nazw jest domyślnie przeszukiwana[edytuj]

Wyszukiwanie odnosi się tylko do głównej przestrzeni nazw (namespace). Są to artykuły bez dodanych przedrostków typu „Wikicytaty:”, „Dyskusja:” czy „Wikipedysta:”. Aby przeszukiwać po tych dodatkowych przestrzeniach nazw, proszę zaznaczyć checkboksy w polu „Szukaj w przestrzeniach nazw”, które znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Wyszukiwanie złożone[edytuj]

Można używać łączenia słów podanych do wyszukania za pomocą łączników "and" (i), "or" (lub) i "not" (nie) w celu tworzenia bardziej złożonych zapytań. Jeśli nie użyto żadnego z nich, "and" (i) jest stosowany domyślnie. Na przykład fraza "piłsudski not bronisław" wyszuka strony zawierające słowo "piłsudski", ale nie zawierające słowa "bronisław" Fraza "(Adolph or Adolf) and Hitler" wyszuka wszystkie strony, które zawierają słowo "Hitler" i słowo "Adolf" lub "Adolph".

Nie można używać wyrażeń regularnych[edytuj]

Wyrażenia regularne nie działają w wyszukiwaniu. Jeżeli nie wiesz, co to są wyrażenia regularne, nie masz zmartwień w tym względzie.

Nie można stosować "wildcards"[edytuj]

We frazach do wyszukiwania nie można używać ? lub * w celu dopełnienia słów. Jeżeli chcesz szukać zarówno "Polska" i "polski" musisz utworzyć frazę w ten sposób : (Polska or polski).

Przekierowania można wyłączyć[edytuj]

Robi się to przełączając checkbox "Pokaż przekierowania", który znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Przeszukiwanie Wikicytatów za pomocą Google'a[edytuj]

Można wykorzystać do przeszukiwania Wikicytatów wyszukiwarkę Google. W zaawansowanym szukaniu należy wpisać w okienku „Pokaż wyniki z tego serwera lub domeny” frazę „pl.wikiquote.org”.

Indeks stron[edytuj]

Możesz także skorzystać z indeksu stron. Znajdziesz go tutaj.

Wyszukiwanie za pomocą przeglądarek internetowych[edytuj]

Mozilla[edytuj]

Mozilla posiada mechanizm nazywany "search plugins", który pozwala uzyskiwać dostęp do poszczególnych wyszukiwarek za pomocą sidebaru.

Dla polskiej Wikipedii kod tego plugina jest taki :

<search
name="Wikipedia - Wolna Encyklopedia"
description="Wikipedii, wolnej encyklopedii"
method="GET"
action="http://pl.wikipedia.org/w/wiki.phtml"
queryCharset="UTF-8" 
searchForm= "http://pl.wikipedia.org"
>

<input name="search" user>
<input name="sourceid" value="Mozilla-search">
<inputnext name="offset" factor="20">
<inputprev name="offset" factor="20">

<interpret
   browserResultType="result"
   charset="UTF-8"
   resultListStart="</h2>"
   resultListEnd="<p>"
   resultItemStart="<li>"
   resultItemEnd="</li>"
> 
</search>

To samo można uzyskać, klikając na odpowiedni link na stronie http://mycroft.mozdev.org/quick/wikipedia.html (działa zarówno w Mozilli, jak i w Firefoxie).

Opera[edytuj]

Zapisz poniższy kod jako plik HTML otwórz w Operze i wybrany link przeciągnij na jakikolwiek pasek w przeglądarce. Gdy po zaznaczeniu tekstu na stronie klikniesz w ten przycisk, pojawi się strona w wynikami wyszukiwania.

Szybciej dodasz przyciski z tej strony. Dowiesz się także, jak edytować menu kontekstowe Opery.

Przy użyciu wyszukiwarki Wikicytatów[edytuj]

Polskie Wikicytaty
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Search?search=%t&fulltext=Szukaj",,"Wikicytaty",""">Wikicytaty</a>

Angielskie Wikiquote
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://en.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Search?search=%t&fulltext=search",,"Wikiquote",""">Wikiquote</a>

Przy użyciu wyszukiwarki google[edytuj]

Polskie Wikicytaty
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&q=%t+site%3Apl.wikiquote.org&btnG=Szukaj&lr=",,"Wikipedia",""">Wikicytaty przez google</a>

Angielskie Wikiquote
<a href="opera:/button/Go To Page,"http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&q=%t+site%3Aen.wikiquote.org&btnG=Szukaj&lr=",,"Wikipedia",""">Wikiquote przez google</a>