Polski kodeks honorowy
Wygląd
(Przekierowano z Polski Kodeks Honorowy)
Polski kodeks honorowy (znany też jako kodeks Boziewicza) – publikacja z 1919 r. dotycząca zasad postępowania honorowego, w tym odbywania pojedynków, autorstwa Władysława Boziewicza. W Polsce międzywojennej podstawowy dokument (pozaprawny) regulujący te zasady.
Część pierwsza: Zasady pokojowego postępowania honorowego
[edytuj]- Pojęciem osoby, zdolnej do żądania i dawania satysfakcji honorowej albo krótko: osobami honorowymi lub z angielskiego: gentlemanami nazywamy (z wykluczeniem osób duchownych) te osoby płci męskiej, które z powodu wykształcenia, inteligencji osobistej, stanowiska społecznego lub urodzenia wznoszą się ponad zwyczajny poziom uczciwego człowieka.
- Źródło: rozdział I, Osoby zdolne do żądania i dawania satysfakcji honorowej, art. 1.
- Do wyrządzenia obrazy nie potrzeba zamiaru obrażenia. Sam fakt rozstrzyga. Jednakowoż zupełnie inaczej odpowiada obrażający przypadkowo, bez zamiaru, a inaczej obrażający z premedytacją (o czym niżej).
- Źródło: rozdział II, Obraza, art. 15.
- Gentleman nie powinien nigdy na zniewagę reagować zniewagą.
- Źródło: rozdział VI, Postępowanie honorowe, art. 52
- Jasno i bez jakichkolwiek zastrzeżeń winna brzmieć treść oświadczenia honorowego. Wszelkie usiłowania osłabienia treści takiego oświadczenia przez dodawanie zastrzeżeń lub usprawiedliwiań, są niedopuszczalne.
- Źródło: rozdział VIII, Zadośćuczynienie, art. 114
Część druga: Pojedynek
[edytuj]- Wprost nadużyciem należy nazywać grasujący w niektórych okolicach Polski zwyczaj, uprawniający wyzwanego do wyboru broni. Niesłychany ów usus zakradł się do nas, zdaje się z niektórych południowo-niemieckich okolic, gdzie ma bardzo starą tradycję. Genezą zaś jego jest średniowieczne rozporządzenie Fryderyka Barbarosy, przyznające wyzwanemu prawo wyboru miejsca, czasu, broni i sędziego spotkania.
- Źródło: rozdział XIV, Wybór broni, uwaga do art. 217
- Zarówno do pojedynku pistoletowego, jak też do pojedynku na szable, nie nadają się tereny piaszczyste (wydmy piasku), albo tereny częściowo stałe, częściowo zaś pokryte piaskiem, usuwającym się pod stopami.
- Źródło: rozdział XVI, Teren walk, art. 250