Podróż do wnętrza Ziemi

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Podróż do wnętrza Ziemi (fr. Voyage au centre de la Terre) – powieść Juliusza Verne’a z 1864 roku. Tłumaczenie – Andrzej Zydorczak.

 • I mój stryj, ku swemu wielkiemu zdziwieniu, a tym bardziej mojemu, przeczytał: „Kocham cię mocno moja mała Grauben!”. – Co proszę? – zawołał profesor. Tak, sam nie wiedząc jak, ja, zakochany niezgrabiasz, napisałem ten kompromitujący mnie frazes.
  Ach, więc ty kochasz Grauben? – zapytał stryj tonem prawdziwego opiekuna. – Tak… Nie… – bełkotałem. – Ach, ty kochasz Grauben? – powtórzył machinalnie. – No, cóż, zastosujmy moje postępowanie do interesującego nas dokumentu!
  • Opis: reakcja profesora Lidenbrocka, gdy dowiedział się o tym, że jego bratanek, Axel kocha Grauben.
 • Miałem nadzieję, że może nie będzie środka transportowego – ale nic z tego! „Valkyrie”, mały duński szkuner, 2 czerwca miała wyruszyć z portu do Reykjaviku. Dowódca tego statku, kapitan Bjarne, był właśnie na pokładzie. Przyszły pasażer profesor Lidenbrock z taką radością ściskał jego dłoń, że o mało nie zmiażdżył mu palców. Dzielny człowiek był nieco zdziwiony podobną wylewnością. Uważał, że rejs do Islandii to najzwyklejsza rzecz na świecie, skoro taki jest jego zawód. Zacny kapitan wykorzystał ten entuzjazm i kazał nam zapłacić podwójną stawkę za podróż na swoim statku, lecz my nie byliśmy zbyt drobiazgowi.
  • Opis: relacja narratora z poszukiwania środka transportu, który zawiezie głównych bohaterów na Islandię.
 • Na Jokulu Sneffelsa zejdź do krateru, którego przed kalendami lipcowymi muska cień Scartarisa, a dotrzesz, śmiały podróżniku, do środka Ziemi. Co ja uczyniłem. Arne Saknussemm.
  • Opis: zaszyfrowana wiadomość, którą znalazł i przy pomocy swego bratanka, rozszyfrował profesor Lidenbrock.