Piotr Skubała

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Piotr Skubała (ur. 1955) – polski ekolog, akarolog, profesor nauk biologicznych, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny.

  • Powinniśmy lasy sadzić wszędzie, gdzie się da, a nie wycinać. Dajemy przykład, jak rozumiemy troskę o przyrodę, o planetę. Wycinamy lasy i tłumaczymy to obroną klimatu. To kuriozalne. Każdy człowiek wrażliwy i rozumny widzi, że używanie takich argumentów jest żałosne.
  • Szczerze mówiąc, już straciłem wiarę w to, że ludzkość zmądrzeje i uda nam się zapobiec katastrofie. Obawiam się, że w nieodległej przyszłości oprócz różnych epidemii zaczną nam doskwierać coraz straszniejsze huragany i powodzie. Będziemy cierpieć, będziemy musieli walczyć o przetrwanie. W 2017 r. kilkanaście tysięcy naukowców podpisało się pod „ostrzeżeniem dla ludzkości”. Wzywali do ograniczenia destrukcji środowiska i przestrzegali, że jeśli mamy uchronić świat przed prawdziwymi problemami, konieczna jest wielka zmiana w naszym sposobie zarządzania Ziemią i istniejącym na niej życiem. Co z tym zrobiliśmy? Nic. Biblijne „czyńcie sobie Ziemię poddaną” to nie jest dzisiaj dobry pomysł. Musimy zacząć się czuć częścią przyrody, tylko wtedy zaczniemy dbać o naszą planetę.