Piotr Fuglewicz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Fuglewicz

Piotr Władysław Fuglewicz (ur. 1954) – polski działacz społeczny, przedsiębiorca, informatyk.

  • Jeśli ktoś mówi, jak będzie 1 stycznia 2000 roku, to proszę mu nie wierzyć. Nie wiadomo, jak polskie firmy są przygotowane do roku 2000, bo nikt tego dokładnie nie badał. Myślę, że możemy odnieść korzyść z zacofania – nie mamy tylu starych systemów, w których problem występuje, więc będzie mniej kłopotów. Porównywalny z przygotowaniami do roku 2000 problem mieliśmy kilka lat temu przy okazji denominacji. Wtedy również powtarzano czarne scenariusze.
  • Dawniej komputery były produkowane na wiele lat. Dziś w produkcję nowego sprzętu wpisana jest autodestrukcja po roku czy dwóch latach użytkowania. Mój pierwszy komputer ważył kilka ton, dlatego niekoniecznie chciałem go mieć z powrotem, ale i wielkogabarytowe komputery tu są. Chlubą muzeum jest na pewno Odra 1305 – komputer przypominający wielką szafę, który nie mieści się w placówce. Obejrzeć go można w Szopienicach. Większość ludzi centrum rozwoju polskiej myśli technicznej lokalizuje jedynie w Warszawie i Wrocławiu. A my zgromadziliśmy dokumenty, które potwierdzają, że Śląsk w połowie lat 80. był pierwszym miejscem produkcji i wdrażania komputerów w Polsce. Chcemy też pokazać, że historia komputerów nie zaczęła się w latach 80. ub. wieku, ale o wiele wcześniej.
  • Śląsk od co najmniej pół wieku jest jednym z dwóch – obok Warszawy – najmocniejszych w kraju ośrodków informatyki i automatyki, co w dużej mierze zawdzięcza przemysłowi ciężkiemu. W PRL-u nikt nie mówił o komputerach osobistych, wykorzystywane były w przemyśle jako maszyny sterujące procesami przemysłowym.
  • U schyłku lat osiemdziesiątych polski przemysł komputerowy tworzyły cztery zakłady, dające ponad dwie trzecie wartości całej produkcji. Przemysł koncentrował się w ośrodkach w Warszawie i okolicach, Górnym Śląsku i Wrocławiu (Fabryka Mierników i Komputerów Era z Warszawy, zabrzańskie Zakłady Urządzeń Komputerowych Mera-Elzab, Centrum Naukowo-Produkcyjne Systemów Sterowania Meraster z Katowic, wreszcie Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów Mera-Elwro z Wrocławia). "Obrazu dopełniały Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne Mera-Błonie, potentat w zakresie urządzeń peryferyjnych"