Paweł Szałamacha

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Paweł Włodzimierz Szałamacha (ur. 1969) – polski polityk, radca prawny i publicysta, działacz Unii Polityki Realnej, były wiceminister skarbu państwa i ekspert Centrum im. Adama Smitha, od 2015 do 2016 minister finansów w rządzie Beaty Szydło.

  • Aby obniżyć pozapłacowe koszty pracy, zalecamy obniżenie składki ZUS do 25% wynagrodzeń. Mniejsze wpływy sektora finansów publicznych można zrównoważyć innymi podatkami, w tym przede wszystkim VAT. Należy wprowadzić jednolitą stawkę VAT w wysokości 20%.
  • Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego szacuje wpływ naszego programu prorodzinnego na minus 15,5 mld zł rocznie, natomiast technicznie niemożliwe jest wejście propozycji już od 1 stycznia, tak więc kwota w 2016 będzie niższa.
  • Propozycja IS zakłada ponadto zastąpienie obecnego podatku dochodowego od osób fizycznych podatkiem od funduszu płac. Danina ta nałożona byłaby na przedsiębiorców, a podlegałyby jej wszelkie wypłaty na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
  • Wydarzenia przybrały obrót niekoniecznie wskazujący na możliwość kontynuowania mojej misji w Ministerstwie Finansów.
  • Zaproponowaliśmy program składający się z dwóch filarów. Obniżenie ciężaru podatków wraz z jednoczesnymi cięciami wydatków sektora finansów publicznych o tą sama kwotę, wskazując konkretne pozycje w budżecie. Taka strategia wymaga silnego rządu, woli politycznej i współpracy partnerów społecznych, jednak pozwoli na stworzenie silnego impulsu wzrostowego, o skutkach porównywalnych z reformami przeprowadzonymi w latach osiemdziesiątych podczas prezydentury Reagana.