Przejdź do zawartości

Paweł Kwiek

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Paweł Kwiek (ur. 1951) – polski artysta współczesny, fotograf, operator filmowy, realizator światła; współzałożyciel Warsztatu Formy Filmowej.

  • Film dokumentalny dąży do przekazania prawdy o człowieku. Zarówno na potrzeby sztuki, jak i nauki. Do tej pory nie udało się jednak uniknąć deformacji tej prawdy wynikającej z wpływu osoby realizatora na ostateczny kształt komunikatu. (...) Możemy stwierdzić, że prawdę o człowieku otrzymujemy w bezpośrednim kontakcie z nim, niezależnie od tego, co chciałby on sobą pokazać.(...) W filmie sytuacja taka może zaistnieć w momencie, gdy wszelkie decyzje realizatora (...) podejmuje człowiek lub grupa, o której jest film. Oznacza to, że on sam będzie robić film o sobie, w tym znaczeniu, że umożliwi się mu swobodną realizację na dowolny temat.
    • Źródło: Dokument obiektywny o człowieku (1974), cyt. za: culture.pl
  • Paweł Kwiek. 1971–1980 świecki artysta awangardowy, 1980 – nawrócenie, 1980–2004 uprawia sakralną sztuką awangardową, 1991–2002 – pięciokrotna hospitalizacja psychiatryczna, kilka psychoduchowych śmierci i zmartwychwstań.