Palmiarnia Poznańska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Palmiarnia Poznańska

Palmiarnia Poznańska – dydaktyczno-wystawowa placówka botaniczna znajdująca się w poznańskim Parku Wilsona, utworzona w 1911 roku.

  • Palmiarnia nie jest już obiektem nowym. Została oddana do użytku po przebudowie w 1992 roku, ale tego typu obiekty, gdzie jest duża agresja środowiska, duża różnica temperatur, szybko ulegają destrukcji. Jest w kondycji zadowalającej, ale jest stale remontowana.
  • Zasadniczy podział pomieszczeń na działy roślin ugrupowany według wymagań cieplnych utrzymał się do dziś. Zwiedzając Palmiarnię kolejno wędrujemy po krainach strefy umiarkowanej i gorącej z ich obszarami.(...) Cud życia uwielokrotnia się przed nami w pięknie kwiatów, w niezliczonych sposobach przystosowań i zmian, w potężnym excelsior, a człowiek jakże często dokumentuje swój rozwój „kulturalny” pospolitą kradzieżą lub uwieńczeniem swego niesławnego imienia na liściach agawy. Prowadzenie i utrzymanie Palmiarni jest dla miasta ciężarem, ale zaszczytnym ciężarem. Pomijając bowiem jej kulturalne znaczenia dla tysięcy zwiedzających, to wielka jest jeszcze jej rola dydaktyczna i naukowa.